Slovensko mieri do kozmu

24. 06. 2014

(22. 6. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 24/27; Marek Baláž, Katarína Tekeľová/Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Slovensko síce nemá more, ale vlastní morské dno. Rovnako paradoxne vyznieva aj informácia, že hoci nemáme kozmické rakety, robíme kozmický výskum. Zatiaľ si vystačíme s balónmi, ale už o dva roky chceme do kozmu vyslať prvú slovenskú družicu."

Marek Baláž, redaktor: „Stratosferický balón ako lacnejšiu verziu družíc, či raketoplánov, využívajú slovenskí i českí výskumníci. Dnes na spišskonovoveskom letisku vyslali do stratosféry sondu s tromi experimentami."

Miroslav Kubala, Slovenský zväz astronómov: „Jeden z nich je biologický, čiže budeme tam skúmať aj nejakých chrobáčikov, ktorých vyšleme do stratosféry."

Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity: „A budeme sledovať, akú majú životaschopnosť, odolnosť voči podmienkam, ktoré sú priamo v stratosfére."

Marek Baláž: „Mladí vedci nám prezradili, čo poletí do výšok, aké pozná zo Slovákov iba Ivan Bella a čo ho tam čaká."

Jakub Kapuš: „Tam sa jedná o švába, bude tam veľmi nízka teplota, vysoké ultrafialové žiarenie, no a vlastne vákuum."

Marek Baláž: „Sondu s experimentami počas letu nahor i späť na zem pozorne sledovali kozmickí výskumníci."

Miroslav Kubala: „V tých výškach okolo tridsaťpäť až štyridsať kilometrov, už to tesnenie balónu nevydrží a balón praskne. Tá sonda na padáku začne padať späť na zem. V tejto chvíli to vyzerá, že budeme pristávať niekde juhovýchodne od Košíc."

Marek Baláž: „Nakoniec pristála pri Veľkej Ide. Okrem balónov chcú slovenskí vesmírni inžinieri už o dva roky vyslať do kozmu aj prvú slovenskú družicu."

Miroslav Kubala: „Voláme tu družicu SK Cube, ako kocka, pretože bude to skutočne kocka o rozmeroch desaťkrát desaťkrát desať centimetrov."

Katarína Tekeľová: „Teda žiadne monštrum, ale plne funkčná kozmická družica, ktorá bude sledovať ultrafialové žiarenie na zemeguli a ďalší krok k vstupu do Európskej vesmírnej agentúry."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač