Slovensko na Expo 2015

20. 06. 2014
(17.06.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 22:00; por. 9/9; Branislav Heldes /)

 

Moderátor: "Slovensko sa na budúci rok predstaví na svetovej výstave Expo. Naša propagácia na medzinárodnej úrovni by sa mala odraziť v príleve investorov aj turistov."

Branislav Heldes, redaktor: "Slovensko sa bude v talianskom Miláne prezentovať ako moderná a dynamická krajina. Na svetovej výstave priemyslu a kultúry sa očakáva viac ako dvadsať miliónov návštevníkov z celého sveta. Generálny komisár Expo Miláno 2015 Martin Polák."

Martin Polák, generálny komisár Expo Miláno 2015: "Podarilo sa nám vyrokovať priestor v skutočne lukratívnej zóne. Našimi priamymi susedmi sú Japonsko a Rusko, Nemecko, Rakúsko, Spojené štáty ako aj hosťujúce Taliansko."

Branislav Heldes: "Slovensko sa chce ukázať ako krajina, kde sa oplatí investovať. Zaujímavá je aj pre turistov. Projektový manažér našej expozície Boris Spišiak."

Boris Spišiak, projektový manažér slovenskej expozície: "Stratégia je ukázať atraktívnym spôsobom rôznorodosť Slovenska, predstavenie mladej krajiny, ktorá ponúka množstvo zážitkov, krásnych miest, takisto veľké množstvo šikovných ľudí."

Branislav Heldes: "Slovensko investuje do účasti na svetovej výstave takmer štyri milióny eur. Vrátia sa do štátneho rozpočtu? Vladimír Baláž z Prognostického ústavu SAV."

Vladimír Baláž, Prognostický ústav Slovenskej akadémie vied: "Pri reklame nikdy nevieme povedať, že aký bude okamžitý a aký bude odložený účinok. Ja osobne by som Slovensko predstavil ako krajinu dobrých investičných príležitostí."

Branislav Heldes: "Na jeseň začnú v Miláne stavať trojpodlažný slovenský pavilón s rozlohou tisíc metrov štvorcových. Bude mať päť hlavných častí. Architekt Karol Kállay."

Karol Kállay, architekt: "Tie tradície prezentujeme jedným hudobným stromom päť metrov vysokým, prechádzame do energie v inováciách, kde máme postavy robotov vysokých dva a pol‑tri metre. Prechádzame do energie v zážitku. Je to film o Slovensku."

Branislav Heldes: "Ďalšie sekcie predstavia slovenské umenie v podobe Andyho Warhola a ďalších výtvarníkov a v športovej sekcii uvidia návštevníci aj sklenené plastiky našich športovcov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(AO)

Kľúčové slová:
výstavy

Tlač