Stroje za milióny na sklade

24. 06. 2014

(23. 6. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 11/30; Soňa Juricová, Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Ministerstvo zdravotníctva stále plače, že nemá peniaze, a pritom napríklad stroje za tisícky eur, ktoré mali v Malackách vyrábať vakcíny, zapadajú prachom."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „A tak sme sa zaujímali, aké a či vôbec nejaké majú s nimi plány."

Soňa Juricová, redaktorka: „Areál za vyše devätnásť miliónov eur ešte potenciál má, priestory sa dajú napríklad prenajať. Čo ale s úzko špecializovanými strojmi? Tie sú dodnes uložené v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv. Bližšie sme sa k nim ale nedostali."

Marcela Zelinková, hovorkyňa Správy štátnych hmotných rezerv: „Stroje a technológie sú uskladnené v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv, ktoré podliehajú osobitnému režimu. Vieme vám poskytnúť ilustračné snímky týchto technológií."

Soňa Juricová: „Takto teda vyzerali stroje za päť a pol milióna eur, keď sme ich kupovali. Teraz sú vraj zabalené v pôvodných obaloch od výrobcov a pravidelne ich ošetrujú. Ani dôkladné skladovanie a servis však nezabráni starnutiu strojov, ktoré ešte neboli v prevádzke, a vyzerá to tak, že ani tak skoro nebudú. Je v súčasnosti nejaký záujemca o tieto prístroje?"

Marcela Zelinková: „Jednou z priorít súčasného vedenia Správy štátnych hmotných rezerv je hľadanie čo možno najefektívnejšieho riešenia využitia objektu, i nakúpených technológií."

Soňa Juricová: „Jednoznačnú odpoveď sme teda nedostali. Čo ale vieme, je, že stroje napríklad už nie sú v záruke."

Marcela Zelinková: „Nakoľko nakúpené stroje a technológie neboli uvedené do prevádzky po dobu šiestich mesiacov od ich výroby a testovania."

Soňa Juricová: „A pýtali sme sa aj samotného dodávateľa strojov. Chceli sme vedieť, či sa skladovaním neznehodnocujú a či nás nevyjde draho aj prípadná likvidácia, ak ich nebude nikto chcieť."

BLOCK, a.s., dodávateľ strojov pre vakcináreň v Malackách (text v obraze): „Na uzatvorenú obchodnú zmluvu sa vzťahuje mlčanlivosť na informácie k uvedenej zákazke ktorejkoľvek tretej osobe."

Marcela Zelinková: „Profylaktikou a požadovaným skladovaním sú kedykoľvek použiteľné v procese výroby farmaceutík."

Soňa Juricová: „Nakoľko je ale možné, že budeme musieť tieto stroje, ktoré sme nikdy nepoužili, len sme za ne zaplatili, ešte aj zlikvidovať?"

Marcela Zelinková: „Vami uvedenú alternatívu považujeme za krajné riešenie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Tlač