USA: Vedci prišli do styku s antraxom

26. 06. 2014

(20. 6. 2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 7/15; Nina Krajčovičová/Oto Görner)

Oto Görner, moderátor: „Viac ako sedemdesiat amerických vedcov prišlo do styku s vysoko nebezpečným antraxom. Ide o zamestnancov vládneho centra pre výskum chorôb v Atlante. Ani u jedného sa zatiaľ neprejavili príznaky nákazy. Prípadom sa zaoberá FBI, aj americký kongres."

Nina Krajčovičová, redaktorka: „Vedci vraj urobili dve zásadné chyby. Ich úlohou bolo deaktivovať živé baktérie, počkať štyridsaťosem hodín a umŕtvený antrax poslať na iné oddelenie. Deaktivácia však neprebehla úplne a nikto nepočkal štyridsaťosem hodín. Do priameho styku s nebezpečnou baktériou prišlo sedem ľudí. Ďalšie desiatky pracovníkov pri manipulácii nepoužili také ochranné prostriedky, ako pri aktívnom antraxe. Každému, kto sa mohol nakaziť, už preventívne predpísali antibiotiká. Čo antrax spôsobuje v tele človeka, vysvetlil doktor Sanjay Gupta pre CNN."

Sanjay Gupta, doktor: „Symptómy sú podobné ako pri chrípke, keď sa spóry dostanú do pľúc, stav sa prudko zhorší, obmedzí sa dýchanie a postupne sa infekcia rozšíri do celého tela. Ak sa nákaza nelieči, na osemdesiat až deväťdesiat percent nastane smrť."

Nina Krajčovičová: „FBI sa teraz pokúša zistiť, či išlo o úmysel alebo náhodu. Antrax je pre svoju veľkú výdrž považovaný za silnú biologickú zbraň. Krátko po septembri 2001 sa v USA antraxom nakazilo sedemnásť ľudí po tom, ako ho dostali v listových obálkach. V tom čase sa hovorilo, že za útokmi je al Káida, no neskôr sa zistilo, že antrax mal americký pôvod a z útokov bol podozrivý americký biológ. Vedec už zomrel a FBI prípad uzavrela."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MI)

Kľúčové slová:
zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač