Viac viacnohých

01. 06. 2014

(1. 06.2014; Televízna stanica JOJ; Veľké Noviny; 19:00; por. 17/24; Daniel Levický Archleb/Ľuboš Sarnovský) Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Jeden z dôvodov, prečo majú naše domy či byty steny, dvere a okná, je ten, aby sme za nimi nechali prírodu. Nech sa ale snažíme, ako chceme, rôzne drobné potvorky sa nám do našich príbytkov aj tak dostanú."

Daniel Levický Archleb, redaktor: „Myslíte si, že s nami žijú len muchy, komáre, či pavúky? Omyl. Naše obydlia s nami zdieľa oveľa, oveľa viac druhov. Väčšinu tvorov s viacerými nohami si jednoducho nevšimneme, lebo sú drobné, alebo ukryté pred naším zrakom. Keď sa ale lepšie poobzerá odborník na hmyz, výpočet obyvateľov domácnosti razom stúpne. V bežnom dome sa nachádza viac ako sto rôznych druhov hmyzu a iných článkonožcov, teda pavúkov, chvostoskokov, roztočov, či dokonca suchozemských rakov."

Ľubomír Vidlička, epidemiológ, Zoologický ústav Slovenskej akadémie vied: „Takých, ktorí dokážu človeku uškodiť, alebo nejako mu ublížiť, tak je toho malé percento. Väčšinou sú tam takí náhodní, ktorí tam priletia zvonka, alebo prilezú."

Zdeno Jaško, deratizér: „Bystruškovitý hmyz, bzdochy. Takisto zas, kde je vysadená okrasná zeleň okolo domov, tak nový hit je, že larvy listožravého hmyzu lozia po fasádach až do bytu, čo ľudí zhrozuje."

Daniel Levický Archleb: „Väčšinou sú to teda pre nás neškodní návštevníci. Vletia alebo vlezú cez otvorené okná, alebo si ich nechtiac prinesieme zvonku."

Ľubomír Vidlička: „Aj zlatoočka je dravec, áno, a tiež hľadá iné druhy, čo ja viem, vošiek, alebo niečo podobné, z rastlín, ktoré sa pestujú doma."

Daniel Levický Archleb: „Nie je teda hmyz ako hmyz. Niektoré by nás teoreticky mohli zbaviť pre nás otravných druhov."

Ľubomír Vidlička: „Napríklad parazity, ktoré hľadajú zasa iný hmyz, ktorý je v tej domácnosti, a samozrejme tie dravé druhy, ktoré teda sa môžu aj živiť hmyzom."

Daniel Levický Archleb: „Ak vám pri slove hmyz v domácnosti napadá najmä šváb a strasie vás, vedzte, že šváby zďaleka nie sú najčastejší hostia v našich domovoch. Tieto so svietiacimi bodkami žijú voľne iba v Južnej Amerike, no aj na Slovensku sa udomácňujú južné druhy."

Ľubomír Vidlička: „Sa šíria šváby, ktoré sú typické pre Stredomorie. A vyzerá to tak, že prežívajú aj u nás, dokonca vo voľnej prírode."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač