Začali stavať budovy pre univerzitný vedecký park a výskumné centrum v areáli Žilinskej univerzity

18. 06. 2014

(13. 06. 2014; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 9/19; Jana Horniaková; Kristína Hatarová/Jana Horniaková; Kristína Hatarová)

Jana Horniaková, moderátorka: „V areáli Žilinskej univerzity začali dnes stavať budovy pre univerzitný vedecký park i výskumné centrum. Hotové by mali byť koncom budúceho roka a stáť majú vyše 7 miliónov EUR. Úlohou špecializovaných pracovísk bude aplikovať teóriu z laboratórií do praxe. Špecializovať sa budú na dopravnú infraštruktúru, progresívne materiály či inteligentné budovy. Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič zdôraznil, že Žilinská univerzita uspela v 34 projektoch, v ktorých získala 61,5 milióna EUR."

Dušan Čaplovič (Smer-SD), minister školstva: „Myslím si, že obidva projekty, ktoré sa budú realizovať do konca roku 2015, prinesú nielen pre Žilinskú univerzitu a pre tento kraj ďalšie pozitívne riešenia v oblasti vedy, výskumu, vývoja a inovácií a prirodzene to bude vytvárať dôležitú bázu pre medzinárodnú spoluprácu."


Kristína Hatarová, moderátorka: „Vedecký park ponúkne okolo 160 pracovných miest domácim, ale aj zahraničným vedcom. Výskumné centrum bude zamerané na aplikáciu technických riešení v priemysle a v bežnom živote. Žilinská univerzita je nielen na Slovensku, ale aj v Európe v popredí v oblasti výskumu a vývoja dopravy a inteligentných systémov.


Tatiana Čorejová, rektorka Žilinskej univerzity: „Na vysokej škole a na univerzite to bez vedy a výskumu nejde nikdy. Položenie základného kameňa je otázka už ročnej práce, jednak obidvoch kolektívov, ktoré sa formujú, univerzitného vedeckého parku, aj výskumného centra Žilinskej univerzity. Ešte určite ten rok bude intenzívna práca, potom následne už samozrejme očakávame, že to prinesie aj potenciál do ďalších projektov a do získavania ďalších zdrojov aj z Európskej únie v rámci výskumných programov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
vedecké parky

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač