Detská univerzita má 340 študentov

04. 07. 2014

(2. 7. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 13/25; Timea Cimermanová, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Prečo neplávame ako ryby? Prečo ucho počuje? A čo nepočuje? alebo aj Prečo Európa? Viac ako tristoštyridsať školákov z celého Slovenska bude počas dvoch mesiacov objavovať nové témy na letnej Detskej univerzite Komenského. Prednášať im budú profesori, docenti, aj vedeckí pracovníci. Prednášky prispôsobia veku poslucháčov."

Timea Cimermanová, redaktorka: „Dnešnú úvodnú prednášku na tému "Prečo Európa?" predniesol podpredseda vlády Miroslav Lajčák. Detská univerzita sa však začala slávnostnou imatrikuláciou za prítomnosti rektora Univerzity Komenského Karola Mičietu. Zaznela detská hymna a študenti dostali svoje univerzitné indexy."

Kamil Pončák, organizátor Detskej Univerzity Komenského: „Prihlásilo sa tristoštyridsať detí, čiže je naplnený stav, maximálna kapacita. Deti k nám chodia aj zo zahraničia dokonca, máme tu aj Španiela, Taliana, Vietnamca."

Timea Cimermanová: „Zapísať sa na letnú Detskú univerzitu mohlo každé dieťa vo veku od deväť do štrnásť rokov, ktorému nechýba chuť študovať aj počas letných prázdnin."

Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského: „Už len ten zámer, že chcú ísť na takúto akciu v detstve, už je prvý dobrý faktor."

Ema z Nových Zámkov, študentka Detskej Univerzity Komenského: „Šiestykrát som tu. Mávame prednášky s profesormi, s ktorými by sme sa nemohli stretnúť len tak na ulici, a môžeme sa s nimi porozprávať, spýtať sa ich rôzne otázky."

Peter z Dunajskej Stredy, študent Detskej Univerzity Komenského: „Potom môžem o tom rozprávať v škole a aj pani učiteľkám, keď niečo nebudú vedieť."

Tomáš z Bratislavy, študent Detskej Univerzity Komenského: „Teraz bude zaujímavá prednáška, aj chcel som vidieť pána Lajčáka, chcel som sa niečo ho spýtať, alebo tak."

Timea Cimermanová: „Malých študentov po dnešku čaká ešte osem zaujímavých tém, každú stredu jedna. Dozvedia sa napríklad aj prečo klavír hrá, prečo sme Slováci a nie trebárs Hotentoti, alebo prečo neplávame ako ryby. Záujem o túto Detskú Univerzitu Komenského je mimoriadne vysoký. Možno aj preto, že patrí medzi päť najlepších v Európe."

Juraj Kukura, riaditeľ Divadla Aréna: „Je to Tübingen, Štrasburg, Bazilej, Viedeň a Detská Univerzita Komenského. Sedem z deviatich prednášok je na doskách divadla. Na doskách, ktoré znamenajú svet. To znamená, že sú to nielen prednášky, ale sú to divadelné predstavenia profesorov a docentov. A to nemá žiadna, toto spojenie kultúry a vedy."

Timea Cimermanová: „Tento rok ich čaká aj novinka návšteva Národnej banky Slovenska a prehliadka Mincovne v Kremnici."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
vysoké školy

Tlač