Druhý superpočítač pre vedu a výskum

30. 07. 2014

(24. 7. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 20/21; Lucia Tomečková, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Teraz vám ukážeme, ako sa inštaluje viac ako dvojtonový superpočítač. Majú ho v Slovenskej akadémii vied. Už pred dvomi rokmi tam priniesli stroj, ktorý patril k päťsto naj počítačom sveta a bol päťdesiaty v Európe. Dnes k nemu pribudol ďalší. Keď ich prepoja, slovenskí vedci budú pracovať na jednej z najvýkonnejších technológií sveta. Každú inštaláciu superpočítačov však komplikuje obyčajná kachlička. Lucia Tomečková povie viac."

Lucia Tomečková, redaktorka: „Dovolenka na malte takto to momentálne vyzerá pri výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied, kde potrebujú do starej budovy dostať najvýkonnejší superpočítač, aký sa nachádza momentálne na Slovensku. Keď Američania videli, kde má stáť najmodernejšia technika sveta, neverili vlastným očiam. Ani vo sne im nenapadlo, že v tejto viac ako päťdesiatročnej budove."

Branislav Hanzel, projektový manažér zhotoviteľa: „Ja myslím, že po pár dňoch si zvykli."

Lucia Tomečková: „Po čase pochopili aj to, že viac ako trojtonový počítač do budovy nemôže cez hlavné dvere, pretože stará fasáda má kachličky, ktoré chráni autorské právo. Najmodernejšia technika sveta za viac ako deväť miliónov eur tak musela dnu inak."

Branislav Hanzel: „Je to trošku neštandardné, ale my musíme dodržať všetky nevyhnutné štandardy."

Lucia Tomečková: „História sa opakovala aj dnes. Robotníci iba krútili hlavami."

Róbert Szimeth, zhotoviteľ stavebných prác: „To keby sme vedeli pred dvoma rokmi, že to tak zase budeme búrať, tak precízne to nespravíme a išlo by to ľahšie."

Lucia Tomečková: „Rozdiel v tejto dodávke je iba v tom, že superpočítač nesprevádzala ochranka."

Branislav Hanzel: „Nemáme také obavy, keďže už sme to raz robili."

Lucia Tomečková: „Aj keď budova pripomína skôr skladisko, vnútri majú takmer päťapoltonové počítače všetko na to, aby, keď ich raz zapnú, hlavné mesto neprišlo napríklad o elektrinu."

Tomáš Lacko, riaditeľ Výpočtového strediska SAV: „To bude aj posilňovať teraz energetický prípoj."

Lucia Tomečková: „Znamená, že nemôžete ho len tak zapnúť do zástrčky?"

Tomáš Lacko: „No to určite nie. To by nám naozaj vyhorelo hneď."

Lucia Tomečková: „Desať top počítačov sveta majú práve univerzity a akadémie vied."

Tomáš Lacko: „Ten pôvodný, v prvej etape dodaný, ten mal teoretický výkon deväťdesiatšesť teraflopov. a tuto dostaneme ešte o tretinu navyše viac."

Richard Imrich, podpredseda SAV pre 2. oddelenie vied: „Ja som veľmi prekvapený, pretože, priznám sa, v živote som superpočítač nevidel. DNA analýza by mohla kľudne na tomto bežať."

Tomáš Lacko: „Tieto výpočtové výkony, ktoré my tu máme inštalované, sú asi desať, dvadsaťkrát slabšie ako špičkové výkony, ktoré existujú vo svete a ktoré sú vlastne inštalované asi v šiestich, alebo siedmich miestach v rámci organizácie pre náročné vedecko technické výpočty. Očakávame, že vývoj pôjde dopredu a budeme môcť samozrejme získať potom ešte ďalšie prostriedky na to, aby sme to rozšírili."

Lucia Tomečková: „Rebríček päťsto naj počítačov sveta sa upravuje dvakrát do roka. Ako sa po prepojení umiestni ten náš akademický, bude jasné v decembri. Superpočítač ešte niekoľko dní ostane v ochrannom obale, pretože robotníci musia všetko dať do pôvodného stavu. Jeho celková inštalácia by sa mala skončiť niekedy v septembri."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
počítačové a informatické vedy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač