ESOF 2014 – Otvorené fórum európskej vedy 2014 v Kodani

17. 07. 2014

logo Forum vedyV dánskom hlavnom meste Kodaň sa v dňoch od 21. do 26. júna 2014 uskutočnila najväčšia a najprestížnejšia vedecká konferencia v Európe – Otvorené fórum európskej vedy 2014 (Euroscience Open Forum 2014/ESOF 2014).


Prvé stretnutie tohto typu sa konalo v Štokholme v roku 2004, neskôr  to bol Mníchov (2006), Barcelona (2008), Turín (2010) a Dublin (2012). Kodani bola udelená česť, hostiť ESOF v roku 2014, po otvorenom výberovom konaní. Manchester bude hostiteľom takéhoto podujatia   v roku 2016. Podujatie slávnostne otvorili: dánska kráľovná Margaréta II., predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a dánska ministerka vyššieho vzdelávania a vedy Sofie Carstenová Nielsenová, prof. Klaus Bock a prezident  EuroScience prof. Lauritz Holm-Nielsen.


ESOF 2014 predstavuje unikátnu otvorenú platformu na vedecké diskusie o európskom a globálnom výskume a inováciách na všetkých ich úrovniach s výnimočnou príležitosťou pre vedúcich i mladých vedeckých pracovníkov a podnikateľov s  využitím pre nadväzovanie spolupráce a budúcich partnerstiev efektívnym prepojením vedy s podnikmi a s občianskou spoločnosťou. ESOF 1014 prináša v tomto roku heslo  „Veda budujúca mosty“ (Science Building Bridges). Podujatie patrilo medzi prierezové a multidisciplinárne podujatie s vysokým potenciálom vytvárania nových efektívnych kontaktov a partnerskej spolupráce, čo vytvára vhodný rámec pre podporu plnenia cieľov medzinárodnej spolupráce v oblasti vedy, výskumu a inovácií SR vo vzťahu k Dánsku a EÚ. Konferencia sa tiež zamerala na hlavné súčasné vedecké výzvy so zahrnutím tém: energetiky, klímy, potravín, zdravia a iných oblastí od „Zelenej ekonomiky“ až po „Revolúciu myslenia.“ Na programe konferencie boli rôznorodé aktivity: ─ programy s vedeckým zameraním formou worshopov, seminárov, diskusií  o posledných výdobytkoch vedy a najnovších technológiách ─ mediálne programy zamerané na podporu vedeckej komunikácie ─ kariérny program pre mladých výskumníkov      ─ program Science-2-Business zameraný na základný výskum s prelínaním a transférom vedy do podnikania ─ festival Science in the City zase oslovil širokú verejnosť najmä deti a mládež

Zdroje:
http://ec.europa.eu/research/conferences/2014/esof/index.cfm http://esof2014.org/

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kodani

Preložila a spracovala Mgr. Mária Izakovičová

Kľúčové slová:
konferencie

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač