Mini Monet

30. 07. 2014

(21. 7. 2014; Televízna stanica JOJ; Veľké Noviny; 19:30; por. 19/22; Milan Zamboj/Adriana Kmotríková)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Singapurskí vedci sú machri. Podarilo sa im vytvoriť najmenší obraz na svete a nie hocijaký, ale hneď reprodukciu obrazu svetoznámeho impresionistu Moneta hrajúcu všetkými farbami. A to nie je všetko. Vytvorili ho bez toho, aby použili čo i len jednu jedinú farbu."

Milan Zamboj, redaktor: „Nenechajte sa pomýliť. Tento obraz by ste voľným okom neuvidel ani omylom. Na jeho pozorovanie potrebujete špeciálny výkonný mikroskop. Pri jeho tvorbe nepoužili vedci žiadnu farbu. Iba lúče svetla, hliník a nanoštruktúry silikónu."

Joel Yang, vedec: „Najprevratnejšie je to, že namiesto striebra, či zlata dokážeme na vytvorenie obrazu využiť hliník, ktorý je oveľa lacnejší."

Milan Zamboj: „Uhlopriečka obrazu meria iba necelú tretinu milimetra. Napriek tomu hrá toto umelecké minidielko všetkými farbami. Vedcom sa totiž pomocou novej metódy podarilo vytvoriť až tristo rôznych farieb. Tie potom mohli skombinovať tak, že vytvorili čarokrásnu reprodukciu obrazu Claudea Moneta."

Joel Yang: „Monetovo dielo bolo pre náš pokus ideálne. Vytvoriť napríklad čierno biely komixový obrázok by bolo príliš jednoduché."

Milan Zamboj: „Cieľom tvorcov obrazu, samozrejme, nebolo konkurovať významným maliarom. Tvrdia, že táto technológia sa dá využiť napríklad na ukladanie dát, a to na oveľa menšom priestore a za oveľa menej peňazí, než to dokážeme dnes."


Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač