Na Slovensku dávame do vedy a výskumu približne pol percenta HDP

04. 07. 2014

(2. 7. 2014; Televízna stanica TA 3; Ekonomika; 12.30; por. 1/2; Daniel Horňák, Marek Mašura)

Marek Mašura, moderátor: „Slovensko investuje v porovnaní s ostatnými členskými krajinami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj málo peňazí do vedy a výskumu. Vláda to chce zmeniť špeciálnymi daňovými úľavami pre firmy. Podľa odborníkov ale predstavené opatrenie nie je dostatočne motivujúce."

Daniel Horňák, reportér TA 3: „Nie je náhoda, že najúspešnejšie krajiny na svete sú na čele v oblasti inovácií, vedy a výskum. Z tohto pohľadu situácia na Slovensku nie je ružová, do vedy a výskumu dávame približne pol percenta HDP, čo je druhý najhorší výsledok spomedzi 34 krajín OECD."

Stanislav Pánis, analytik J&T Bank: „Sme z istého uhla pohľadu taká čierna diera v strednej Európe, keď napríklad aj Bielorusko a Ukrajina dávajú v pomere k HDP viac prostriedkov na vedu a výskum."

Daniel Horňák: „Vláda to chce zmeniť, systémom daňových úľav pre firmy, ktoré budú dávať peniaze na výskum, vedu a inovácie."

Robert Fico, predseda vlády: „Každá firma, ktorá uskutočňuje projekt výskumu a vývoja, bude mať nárok odpočítať si 25 percent zo svojich nákladov na projekt, 25 percent z medziročného nárastu nákladov na vedu a výskum, ale aj 25 percent zo mzdových nákladov na nových zamestnancov v tejto oblasti z radov absolventov."

Daniel Horňák: „V praxi by to znamenalo, že firma, ktorá dá ročne 100 tisíc eur na výskum, si môže znížiť daňový základ o 25 tisíc eur a to jej znížiť daň o necelých 5 tisíc eur. Podľa odborníkov to nie je dosť."

Martin Rybár, riaditeľ na oddelení daní Deloitte: „Česi umožňujú sto percent výdavkov, 25 percent nie je až takých zaujímavých."

Daniel Horňák: „Vláda chce, aby firmy mohli tieto výhody využiť už pri budúcoročných daňových priznaniach. Ak sa ale naplnia slová odborníkov, zo Slovenska sa aj napriek tejto snahe Silicon Valley tak skoro nestane."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač