Návšteva v znamení biznisu

08. 07. 2014

(7. 7. 2014; Televízna stanica TA 3; Ekonomika; 12.30; por. 5/6; Vladimír Lichvár, Daniel Horňák)

Daniel Horňák, moderátor: „Berlín a Peking podpísali hospodárske dohody za niekoľko stoviek miliónov eur. Aj to je znak toho, že Nemci to s prehlbovaním obchodnej spolupráce s Číňanmi myslia vážne. Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú počas trojdňovej návštevy Číny sprevádza mnoho nemeckých podnikateľov."

Vladimír Lichvár, reportér TA 3: „Merkelovej v poradí siedma oficiálna návšteva Číny je znakom toho, že Peking je pre Berlín strategicky obchodný partner. Nemecké aerolínie Lufthansa napríklad zriadia ďalší spoločný podnik s Air China, európsky výrobca lietadiel Airbus dodá Číňanom sto vrtuľníkov a automobilka Volkswagen vybuduje v krajine draka dve nové výrobné haly. Peking sa ale musí podľa nemeckej kancelárky naučiť rešpektovať ochranu duševného vlastníctva."

Angela Merkelová, nemecká kancelárka: „Spolupráca medzi podnikmi musí byť transparentná a zároveň je dôležité ochraňovať duševné vlastníctvo. Toto je podľa nás jediná báza, na ktorej môžeme stavať kooperáciu."

Vladimír Lichvár: „Merkelová sa tradične dotkla aj otázky porušovania ľudských práv v Číne, Peking sľubuje zmenu prístupu."

Li Kche Čchiang, čínsky premiér: „Sme na dlhej ceste k dosiahnutiu celkovej modernizácie krajiny, snažíme sa prijímať komplexné hospodárske reformy a zároveň ísť smerom k ochrane ľudských práv."

Vladimír Lichvár: „Čína je po USA pre Nemecko druhým najväčším mimoeurópskym exportným partnerom, za posledný rok tam Nemci vyviezli tovar v celkovej hodnote až 67 miliárd eur."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Tlač