Ekonomika eurozóny stagnovala

25. 08. 2014

(14. 8. 2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 3/16; Tamara Lištiaková, Jaroslav Barborák)

Jaroslav Barborák, moderátor: „A kým Vladimir Putin presviedča ruskú verejnosť, že sankcie krajinu nepoškodia, analytici tvrdia opak a týka sa to však aj európskej ekonomiky. Už údaje za druhý štvrťrok, keď ešte ekonomické sankcie neplatili, sú negatívne. Ekonomika eurozóny medzikvartálne stagnovala. Oslabili dve najväčšie hospodárstva únie – Nemecko a Francúzsko. Slovenská ekonomika naopak posilnila."

Tamara Lištiaková, redaktorka: „Očakávania sa naplnili, medzikvartálny rast eurozóny je na nule. Môže za to najmä pokles dvoch najväčších hráčov   Nemecka a Francúzska. Analytik Trim Broker Peter Greguš."

Peter Greguš, analytik Trim Broker: „Francúzsko má už dlhodobé problémy a v Nemecku vidíme pokles záujmu o nemecké výrobky, továrenských objednávok a podobne."

Tamara Lištiaková: „Lepší obraz o kondícii hospodárstva však dáva porovnanie s rovnakým obdobím minulého roka. Tam je rast eurozóny sedem desatín percenta, čo je sklamaním. Hovorí ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž a dodáva, že ťahúňmi už neboli tradiční hráči, ako Berlín či Paríž, ale krajiny strednej a východnej Európy."

Vladimír Baláž, ekonóm Slovenskej akadémie vied: „Veľmi vysoký rast napríklad zaznamenalo Poľsko, kde tá ekonomika narástla až o tri celé dva percenta. Prekvapením bol vysoký rast v Maďarsku, kde ekonomika narástla na medziročnej báze o tri celé sedem percenta. Ten rast na Slovensku bol v podstate taký, ako sa očakáva na celý rok a zaznamenal číslo dve celé štyri percenta."

Tamara Lištiaková: „Situáciu môžu skomplikovať aj sankcie Európskej únie voči Rusku. Peter Greguš."

Peter Greguš: „Ruská ekonomika bude cítiť tieto sankcie a tým pádom ešte ten pokles ekonomiky v treťom kvartáli môže byť výraznejší."

Tamara Lištiaková: „Vladimír Baláž."

Vladimír Baláž: „Poklesla hodnota tržieb v energetickom sektore, je pravdepodobné, že tento pokles bude ďalej aj pokračovať. Pretože najvýznamnejší taký obchodný artikel medzi západnou Európou a Ruskom sú predovšetkým energie, palivá a suroviny."

Tamara Lištiaková: „Strašiakom pre ekonómov zostáva aj nízka inflácia, ktorá dosahuje iba štyri desatiny percenta a je najnižšia od roku 2009."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač