Kliešte útočia

01. 08. 2014

(31. 7. 2014; Rozhlasová stanica Regina; Regionálne správy z Bratislavy; 14:00; por. 4/5; Martina Gabčová)

Martina Gabčová, moderátorka RTVS: „V košickej Univerzitnej nemocnici zaznamenali od začiatku roka už 7 prípadov kliešťovej encefalitídy. Na klinike infektológie pritom za celý minulý rok prijali 23 pacientov s vírusovým zápalom mozgových blán. Prevenciou pred ochorením je očkovanie. Primár kliniky Ladislav Virág."

Ladislav Virág, primár kliniky infektológie Univerzitnej nemocnice v Košiciach: „Ak už vznikne, tak samozrejme je potrebné, aby pacienti čím skôr vyhľadali lekársku pomoc, predovšetkým tam, kde teploty sú spojené s bolesťou hlavy, zvracaním, svetloplachosťou a stuhnutosťou šije. Tam nie je vhodné čakať ani hodinu, ale treba čím skôr navštíviť lekára."

Martina Gabčová: „Kliešťová sezóna sa pritom na Slovensku vďaka miernej zime  začala oveľa skôr. Nebezpečné kliešte sa presúvajú z Nížin do horských oblastí. Riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied Branislav Peťko."

Branislav Peťko, riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied: „Tým, že bola jemná mierna zima, tak nástup týchto kliešťov, ktorý bežne nastupuje niekedy v marci, apríli, už začal vo februári, sa nám šíria kliešte do vyšších horských oblastí. Dnes už ich máme niekde vo výške 1000 – 1200 metrov, čo sú tatranské rekreačné parky. Kliešťová encefalitída posúva sa teda do tých severnejších oblastí, okresov Slovenska."

Martina Gabčová: „Keďže parazity ochorenie prenášajú z domácich zvierat, zdrojom nákazy tak môžu byť aj nepasterizované mliečne výrobky, napríklad zo salašov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač