Lekári upozorňujú na zvýšenú aktivitu kliešťov

08. 08. 2014

(7. 8. 2014; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17:00; por. 7/10; Peter Béreš / Marian Kukelka)

Marian Kukelka, moderátor RTVS: „V košickej Univerzitnej nemocnici zaznamenali od začiatku roka už 7 prípadov kliešťovej encefalitídy. Teraz v lete, keď je aktivita kliešťov najvyššia, lekári upozorňujú možnosť, že sa od týchto parazitov nakazíme nebezpečným vírusovým ochorením, je vysoká, a to aj v mestskom prostredí."

Peter Béreš, redaktor RTVS: „Kliešťová sezóna sa u nás začala oveľa skôr než bežne. Kliešte sa pritom vyskytujú už aj v horských oblastiach. Riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied Branislav Peťko."

Branislav Peťko, riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied: „Tým, že bola jemná, mierna zima, tak nástup týchto kliešťov, ktorý bežne nastupuje niekedy v marci, apríli, už začal vo februári, sa nám šíria kliešte do vyšších horských oblastí, dnes už ich máme niekde vo výške 1000 1200 metrov, čo sú tatranské rekreačné parky. Kliešťová encefalitída presúva sa teda do tých severnejších oblastí okresov Slovenska."

Peter Béreš: „V košickej Univerzitnej nemocnici prijali za celý minulý rok spolu 23 pacientov s týmto vírusovým ochorením. V tomto roku ich bolo zatiaľ 7. Hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová."

Ladislava Šustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Košice: „Ťažší priebeh kliešťovej encefalitídy sme nezaznamenali dobrých 30 rokov. Podporná liečba pacientom zaberá. Vďaka tomu sú iba krátkodobo hospitalizovaní a do 7 dní prepustení domov."

Peter Béreš: „Primár Kliniky infektológie Ladislav Virág upozorňuje."

Ladislav Virág, primár Kliniky infektológie: „Všetci aby sa vyhli riziku možnej nákazy kliešťovej meningoencefalitídy majú možnosť sa zaočkovať, čím zabránia tomu, aby toto ochorenie mohlo vzniknúť."

Peter Béreš: „Zápal mozgových blán netreba podceňovať, môže sa končiť aj smrťou."

Ladislav Virág: „Ak už vznikne, tak samozrejme je potrebné, aby pacienti čím skôr vyhľadali lekársku pomoc, predovšetkým tam, kde teploty sú spojené s bolesťou hlavy, s vracaním, svetloplachosťou a stuhnutosťou šije, tam nie je vhodné čakať ani hodinu, ale treba čím skôr navštíviť lekára."

Peter Béreš: „Parazity ochorenie prenášajú z domácich zvierat. Zdrojom nákazy tak môžu byť aj nepasterizované mliečne výrobky, napríklad zo salašov. Peter Béreš, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Kliešte útočia

Tlač