Mikroorganizmy, ktoré by prežili vo vesmíre

04. 08. 2014

(27. 07. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 20/23; Monika Hucáková /Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Má dvadsaťštyri rokov a jej meno je zapísané v sonde Curiosity, ktorá rok skúma povrch Marsu. Michaela Musílová by chcela byť členkou výpravy na červenú planétu. Výskum a vesmírnych programov chce priniesť aj do slovenskej vedy."


Monika Hucáková, redaktorka: „Michaela Musílová si v týchto dňoch dokončuje doktorát na bristolskej univerzite v Anglicku. Odmalička snívala o tom, že raz bude skúmať vesmír."

Michaela Musilová, astrobiologička: „Keď som mala asi osem deväť rokov, navštívila som jedno centrum v NASA a vtedy som si obliekla taký astronautský skafander. A od toho momentu som snívala o tom, že raz sa mi snáď podarí ísť aj do vesmíru."

Monika Hucáková, redaktorka: „Jej výskum sa začína na planéte Zem, kde ju zaujali extrémofily. Sú to mikroorganizmy, ktoré prežívajú v extrémnych podmienkach. V hlbinách oceánov, v ľadovcoch, či v horúcich púšťach. Mohli by prežiť aj vo vesmíre."

Michaela Musilová: „Hlavne teda tie, čo žijú v studených podmienkach, lebo na iných planétach ako na Marse povedzme, tak tam sú práveže veľmi studené podmienky, aby to boli také tieto studenomilujúce extrémofily, ktoré by tam mohli prežiť."

Monika Hucáková, redaktorka: „Michaela dostala jedinečnú príležitosť vyskúšať si extrémne podmienky, aké sú na Marse, aj na vlastnej koži. V januári strávila dva týždne vo výskumnej stanici v americkom Utahu. Práve tam sa prostredie najviac podobá Marsu."

Michaela Musilová: „Sme boli siedmi a jeden robot v takej kvázi búdke, osem metrov priemer mala, a tam sme museli všetko. Pracovať, žiť, cvičiť a tak ďalej, znášať sa niekoľko týždňov. Ja som tam aj mala na starosti práve že pestovať jedlo v takom kvázi skleníku. Ale potom som robila aj astrobiologický výskum."

Monika Hucáková, redaktorka: „Experiment potvrdil, že dva týždne by človek na Marse možno zvládol. Cesta tam však trvá rok a pol. Skrátiť túto dobu je pre vedcov výzva. Michaela sa už zapísala medzi svetovú špičku v oblasti výskumu života v kozme. Aby mohla astrobiológiu študovať, musela však odcestovať do zahraničia. Na Slovensku sa vo vesmírnych programoch vzdelávať nedá."

Jakub Kapuš, preds. Slovenskej org. pre vesmírne aktivity: „Ale sú tu univerzity, ktoré majú záujem v blízkej dobe rozbehnúť, naštartovať takýto SpaceMaster program, aby sme mohli vychovávať nové generácie vesmírnych inžinierov."

Monika Hucáková, redaktorka: „V septembri mal tento zámer odklepnúť bývalý minister školstva Dušan Čaplovič. Nové vedenie rezortu školstva nateraz nevie povedať, či budú mať naši študenti v ponuke aj vesmírny výskum."

Michal Kaliňák, hovorca Ministerstva školstva SR (telefonát): „Ministerstvo školstva Peter Pellegrini momentálne rokuje so zástupcami našich priamo riadených organizácií. Bude chcieť vedieť postoje a informácie o tom, akým spôsobom sa táto oblasť dá podporiť."

Monika Hucáková, redaktorka: „Michaela Musilová plánuje po štúdiách návrat domov na Slovensko. Chcela by si tu raz otvoriť vlastné výskumné vesmírne centrum."


Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
biologické vedy, ženy vo vede

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač