Naše súčiastky vo vesmíre?

22. 08. 2014

(17.08.2014; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 4/13; Pavol Kirinovič/Tomáš Novotný)

Tomáš Novotný, moderátor: "Slovensko by už čoskoro mohlo objavovať vesmír spolu s ďalšími európskymi krajinami. Onedlho sa totiž môže rozhodnúť o nových členoch Európskej vesmírnej agentúry. Okrem toho že by to bola príležitosť pre našich študentov a vedcov, prinieslo by to k nám aj nové investície za milióny eur. Každý štát, ktorý je členom vesmírnej agentúry, sa totiž plnohodnotne podieľa na projektoch."

Pavol Kirinovič, redaktor: "Európska obdoba americkej NASA, teda Európska vesmírna agentúra má dvadsať členov. Je tam väčšina európskych krajín, vrátane Rakúska, Česka či Poľska. Slovensko na svoju vstupenku už roky čaká. V novembri by sa to ale mohlo zmeniť. Podmienky sme splnili a teraz je všetko v rukách vlády a ministerstva školstva."

Stanovisko ministerstva školstva (text v obraze): "Ministerstvo školstva má záujem o to, aby vstup Slovenska do Európskej vesmírnej agentúry prebiehal podľa stanoveného harmonogramu. V súčasnosti však stojíme pred otázkou zabezpečenia zdrojov financovania členského príspevku. Ten na roky 2015 až 2019 predstavuje celkovo viac ako sedem miliónov eur."

Pavol Kirinovič: "To síce vychádza na približne 1,5 milióne ročne, ale agentúra garantuje, že tieto peniaze sa do daného štátu takmer okamžite vrátia a to v podobe spolupráce na projektoch."

Alexander Kutka, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity: "Päťčlenný expertný tím agentúry prišiel na Slovensko a auditoval približne tridsať vybraných podnikov, takých najúspešnejších a potvrdil v záverečnej správe, že Slovensko disponuje jednoznačne kapacitami, aby sa týchto kozmických projektov zúčastnilo."

Pavol Kirinovič: "Pripravenosť Slovenska potvrdzujú aj doterajšie úspechy. Naši vedci pravidelne testujú zariadenia v stratosfére a o necelé tri mesiace prvýkrát v histórii ľudstva pristane európska sonda na povrchu kométy neďaleko Jupitera. Na jej stavbe sa podieľali aj naši študenti a vedci z Košíc."

Alexander Kutka: "Ústav akadémie vied v Košiciach vyvíjal alebo konštruoval jednu kritickú súčasť, ktorá má zabezpečiť to, aby tá družica na tej kométe pristála."

Pavol Kirinovič: "Ak všetko pôjde ako má, o dva roky bude mať Slovensko na obežnej dráhe aj svoj prvý slastný satelit. A takto by mal vyzerať. V súčasnosti ho Organizácia pre vesmírne aktivity testuje a pripravuje. Nie je síce veľký, no bude mať v sebe tú najmodernejšiu technológiu."

Alexander Kutka: "Bude jednoducho fotiť našu planétu z vesmíru a je tam potom jeden taký špecifický experiment snímania vysokoenergetických častíc pomocou ultrafialového čipu senzora, takže toto sú vlastne také dva hlavné experimenty."

Pavol Kirinovič: "Vesmírne projekty v našich končinách tak už nie sú len zábavou pre nadšencov. Podobné projekty môžu krajinám priniesť miliónové zisky, investície a v neposlednom rade aj nové vedomosti pre mladých vedcov a študentov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(AO)

Kľúčové slová:
projekty, informačné a komunikačné technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač