Noví asistenti za 2 milióny eur

15. 08. 2014
(12.08.2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 11/29; Ivana Krejčová / Patrik Švajda)

  Patrik Švajda, moderátor: "Učitelia to budú mať trochu ľahšie. V septembri príde do škôl takmer osemsto nových asistentov. Učiteľom v triedach budú pomáhať so slepými, mentálne postihnutými, či hyperaktívnymi žiakmi. Práve detí s poruchami správania neustále pribúda."

(začiatok archívneho záznamu, TN 12.6.2014)

Asistentka učiteľa: "Ale je to ako poslanie, ako to chcem robiť, chcem pomáhať."

(koniec archívneho záznamu, TN 12.6.2014)

Ivana Krejčová, redaktorka: "Takzvaní rómski asistenti sú verejnosti dobre známi. Je ich viac ako tisíc, osvedčili sa a na ich počte sa nič nemení."

(začiatok archívneho záznamu, TN 12.6.2014)

Učiteľka: "Žiaci si nevedia vyfúkať nos, alebo vykoná potrebu priamo na mieste v škole, v triede. Pokiaľ tam nie je ten asistent, tak učiteľ nemá šancu."

(koniec archívneho záznamu, TN 12.6.2014)

Ivana Krejčová: "No a asistenta potrebujú aj zdravotné postihnuté, hyperaktívne a nadané deti. A práve takých asistentov bude od septembra dvojnásobne viac."

Peter Pellegrini, minister školstva, vedy, výskumu a športu: "Sa zvyšuje počet asistentov o ďalších sedemstošesťdesiatdeväť asistentov."

Ivana Krejčová: "Takže kým v minulosti z tisíc šesťsto žiadostí o asistenta vyhoveli ani nie polovici, v novom školskom roku je šanca oveľa vyššia."

Peter Pellegrini: "Sa blížime zatiaľ k uspokojeniu na deväťdesiat percent všetkých žiadostí."

Mária Barancová, Slovenská komora učiteľov: "Tento krok je mimoriadne dôležitý. Už ide o krízovú intervenciu."

Ivana Krejčová: "Dopĺňa prezidentka Slovenskej komory učiteľov. Dlhodobo upozorňuje, že počet hyperaktívnych detí s poruchami správania u nás narastá. Tieto deti potrebujú v triede asistenta rovnako, ako sociálne, zdravotne a mentálne postihnutí rovesníci."

Mária Barancová: "Deti s hyperaktivitou a deti, ktoré teda narúšajú ten vyučovací proces, sú absolútne nezvládnuteľné."

Ivana Krejčová: "Asistent pri nich sedí, kontroluje ich a pomáha. Inak by medzi zdravými deťmi vyrastať nemohli."

Matka chlapca s hendikepom (telefonát): "Detičky, ktoré majú takéto rôzne hendikepy, by bez asistencie učiteľa v podstate asi nedokázali fungovať. A mnohé tieto deti, si myslím, že aj nefungujú práve preto, že takúto pomoc nemajú."

Ivana Krejčová: "Minister sľubuje, že peniaze na asistentov budú aj budúci rok. Na rozdiel od svojho predchodcu vie, ako sa robí pozitívna reklama. Niektorým rodinám aj sám telefonoval."

Peter Pellegrini: "Majú synčeka, ktorý trpí autizmom, a tri roky nemohli získať asistenta. Bolo na žiadosti telefónne číslo. Som im osobne oznámil, že už pre tie svoje detičky asistentov mať budú."

Ivana Krejčová: "O asistenta žiada škola na príslušnom obvodnom úrade. Ministerstvo poskytne na jedno takto vytvorené pracovné miesto asistenta mesačne šesťstopäťdesiat eur."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(AO)

Kľúčové slová:
vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač