V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura vykonali unikátnu operáciu v celosvetovom meradle

25. 08. 2014

(13. 8. 2014; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17:00; por. 8/12; Boris Urbančík, Stano Lažo)

Stano Lažo, moderátor RTVS: „30-ročný Juraj Stopka po ťažkom úraze hlavy nevedel hovoriť ani chodiť a potreboval pomoc druhých. Dnes po troch mesiacoch od operácie hlavy rozpráva i chodí. V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura mu unikátnou operáciou v celosvetovom meradle nahradili chýbajúcu časť lebky titánovým implantátom vytlačeným v 3D tlačiarni."

Boris Urbančík, redaktor RTVS: „Pacient sa zranil pri páde do šachty. Pri operácii poranenej hlavy mu museli vyoperovať vyše 30 % lebky. 9 rokov sa nemohol ani postaviť. Teraz, po 3 mesiacoch od zákroku v Košiciach, sa jeho stav výrazne  zlepšil. Hovorí jeho mama Darina Stopková."

Darina Stopková: „Vyjde hore na poschodie sám. Idem za ním a on už je na 2. poschodí. On sa obriadi, on si zuby umyje, oni si tvár, on nebol schopný, on mi nemohol ani ústa otvoriť."

Boris Urbančík: „Košickí lekári na rekonštrukciu chýbajúcej časti lebky použili unikátny titánový implantát vyrobené technológiou 3D tlače. Prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Andrej Jenča je prekvapený tak rýchlym uzdravovaním pacienta."

Andrej Jenča, prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie: „Že psychózna stránka podporí tak psychomotorickú, to som teda nečakal. Čakal som ju najskôr za takých 11 mesiacov, až 3 roky."

Boris Urbančík: „Lekári spolupracovali s vedcami z Technickej univerzity v Košiciach pod vedením Jozefa Živčáka. Z eurofondov sa im podarilo zakúpiť špičkovú technológiu 3D tlače."

Jozef Živčák, vedec z Technickej univerzity v Košiciach: „Ak by som mal hodnotiť celú tú technológiu s materiálom, okolo toho ľudia a tak ďalej, je to cez 3,5 milióna eur."

Boris Urbančík: „Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach Ladislav Rosocha uviedol, že unikátne operácie budú pokračovať."

Ladislav Rosocha, riaditeľ Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach: „Tá spolupráca je dobrá aj so zdravotnými poisťovňami, to znamená ak naozaj nejaký pacient bude, a vieme, že je, tak určite tá spolupráca bude naďalej."

Boris Urbančík: „Boris Urbančík, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy, biotechnológie v zdravotníctve

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač