Ebola rýchlo mutuje

08. 09. 2014

logo STV 1  (23. 08. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 18/23; Ivan Janko/Janette Štefánková)      

Janette Štefánková, moderátorka: „Podozrenia na ebolu sa objavili aj v Európe. Na starom kontinente nie je vírus novinkou. V roku 1967 ho zaznamenali v Nemecku. Viac o zákernom víruse, na ktorý veda zatiaľ nepozná liek, povedal Ivanovi Jankovi šéf tropického tímu Univerzity svätej Alžbety profesor Vladimír Krčméry."

Ivan Janko, redaktor: „Hoci ebola v súčasnosti komplikuje život v krajinách rovníkovej Afriky, vôbec po prvýkrát sa s týmto vírusovým ochorením stretli vedci v nemeckom meste Marburg, teda len necelých deväťsto kilometrov od Slovenska."

Vladimír Krčméry, Univerzita svätej Alžbety, tropický tím: „Do vedeckej inštitúcie, ktorá potrebovala makaky ako experimentálne zvieratá, dorazila zásielka makakov z dvoch zdrojov. Jeden bol z rovníkovej Afriky, druhá zásielka makakov bola z Filipín. Ďalšia zásielka makakov krabožravých z Filipín dorazila do Restonu v Spojených štátoch, kde vypukla mikroepidémia medzi ošetrujúcim a vedeckým personálom."

Ivan Janko: „V Marburgu sa nakazilo dvadsaťpäť vedeckých pracovníkov. Po prepuknutí epidémie uhynul celý chov opíc dovezených z africkej Ugandy a na následky eboly zomrelo aj sedem pracovníkov marburskej nemocnice."

Vladimír Krčméry: „Makak krabožravý je s vysokou pravdepodobnosťou zdroj tohto vírusu. Čo je zaujímavé, že u týchto opíc u veľkej väčšiny oni vírus prenášajú, ale sami nemajú klinické príznaky."

Ivan Janko: „Vedci už v čase marburskej epidémie zistili, že vírus eboly rýchlo mutuje a zmierňuje svoje pôsobenie."

Vladimír Krčméry: „Ten vírus je neobyčajne inteligentný. A keďže vieme, že vírusy prežívajú len v živých tkanivách a v mŕtvych zomierajú, on časom pochopí, že mŕtvy pacient nie je preňho vhodný na prežívanie, že ten vírus hynie s tým pacientom, takže vtedy ten vírus sa tak zmutuje, že toho chorého, toho nakazeného nezabije, len spôsobí uňho klinické príznaky, ktoré budú stále miernejšie a miernejšie."

Ivan Janko: „Naše ministerstvo zahraničných vecí naďalej vyzýva, aby Slováci do Libérie, Sierra Leone a Guinejskej republiky necestovali. Dovolenka vo východnej Afrike je bezpečná. Podľa profesora Vladimíra Krčméryho by si ale mali turisti dávať pozor na to, čo na exotickej dovolenke ochutnajú."

Vladimír Krčméry: „Odporúčam, aby sa vyvarovali konzumácii takzvaného bushmeatu, to znamená mäsa uloveného z diviny, z divých zvierat. Nielen kvôli ebole, ale asi pred troma rokmi bola epidémia Rift Valley fever, to znamená hemoragické horúčky, ktorá sa prenášala z mäsa od divo ulovených antilop."

Ivan Janko: „Mäso z divo žijúcich afrických zvierat je podľa odborníkov možným zdrojom nákazy viacerými závažnými ochoreniami. Aj takými, o ktorých dnešná medicína zatiaľ nič nevie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač