Európska Noc výskumníkov

25. 09. 2014

Televízna stanica STV 1_logo (25. 9. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 20/22; Monika Hucáková , Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Slovenskí vedci a výskumníci zajtra opustia svoje pracoviská a laboratóriá. Vyjdú do ulíc a ľuďom budú vysvetľovať, čo práve vyvíjajú alebo testujú. Európska noc výskumníkov prepojí tristo miest a ich obyvateľov bude presviedčať o tom, že veda nemusí byť nudná ani príliš komplikovaná."

Monika Hucáková, redaktorka:  „V bratislavskej Starej tržnici budú zajtra poletovať bionické roboty, model vtáka s aerodynamickými vlastnosťami, medúza, ktorá sa bude plaviť vzduchom, či asistenčný systém, podľa vzoru slonieho chobota."

Elias Knubben, riaditeľ spoločnosti Bionic Projects: „Učíme sa z prírody a chceme zistiť, čo všetko z nej môžeme preniesť do sveta moderných technológií. Napríklad toto je model rybej plutvy. Keď na ňu zatlačíte, akoby na ňu tlačila voda. Zohne sa priľne k mojej ruke. Jednoducho sa adaptuje."

Monika Hucáková: „Naši vedci dosahujú v mnohých oblastiach svetovú úroveň. Ústav polymérov predstaví unikátny plast, ktorý sa rozpustí v telesných tekutinách a uvoľní do tela liečivo. Raz pomôže cukrovkárom, ktorí si už nebudú musieť denne pichať inzulín. V oblasti spoločenských vied bude najväčším lákadlom Noci výskumníkov Korpus Slovenského jazyka."

Pavol Šajgalík, podpredseda Slovenskej akadémie vied: „Tento projekt určite ľudí poteší práve tým, že môžu tam nájsť množstvo zaujímavostí, ktoré súvisia so slovenským jazykom. Od toho, že si môžu vyskúmať pôvod svojho mena, až po mnohé nárečové prvky, ktoré sa objavujú v našom rodnom jazyku."

Monika Hucáková: „Európsku Noc výskumníkov si môžete zajtra vychutnať v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a v Tatranskej Lomnici od skorých ranných hodín až do neskorej noci."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač