Lietajúce roboty, plávajúce ryby

29. 09. 2014

(26. 09. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 15/27; Monika Hucáková/Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Medúza, ktorá sa plaví vzduchom, vážka s ultraľahkého materiálu, či čajka so špeciálnymi aerodynamickými vlastnosťami. Reč je o najnovších vynálezoch, pri ktorých hľadajú výskumníci inšpiráciu v prírode. S heslom „Veda je dobrodružstvo" vyšli do ulíc vedci v piatich slovenských mestách."


Monika Hucáková, redaktorka: „Noc výskumníkov spája v tomto momente takmer štyristo európskych miest a viac ako milión nadšencov vedy a techniky. Lákadlom tohtoročnej vedeckej šou sú vývojári z Nemecka a ich lietajúce bionické roboty."

 

Elias Knubben, riaditeľ firmy Bionic Projects: „Snažíme sa čo najvernejšie simulovať let vážky. Každý kúsok jej krídla vieme individuálne kontrolovať a namerať frekvenciu jeho mávania, amplitúdu či sklon."


Monika Hucáková: „Tento prístroj môže zahanbiť helikoptéru, helikoptéru, lietadlo i vetroň dokopy. Nemusí sa nakloniť dopredu, keď potrebuje vztlak ako helikoptéra. Popritom sa vznáša ako vetroň a na rozdiel od lietadla vzlietne samostatne, lebo je vyrobená z ultraľahkých materiálov."


Elias Knubben: „V prírode hľadáme inšpirácie a nachádzame milióny riešení ako zostrojiť prístroje, ktoré síce nie sú živé, no správajú sa ako živočíchy."


Monika Hucáková: „Na Noci výskumníkov sa dnes nenechali zahanbiť ani slovenskí vedci. Zoológovia zo Slovenskej akadémie vied skúmajú nezvyčajné rozmnožovanie skupiny rýb, ktoré sa nazývajú pĺže."


Ladislav Pekárik, zoológ, Slovenská akadémia vied: „Samica klonuje sama seba a vytvára svoje kópie. Je to trošku odlišné od človeka, lebo potrebuje toho svojho samca na to, aby tú ikru aktivoval."


Monika Hucáková: „Svoje zastúpenie mali na vedeckom festivale aj spoločenské vedy. Najväčšia databáza slovenských textov už niekoľko rokov pomáha napríklad učiteľom, ktorí si môžu na hodinu ľahko pripraviť vlastný diktát."


Mária Šimková, jazykovedkyňa, Slovenská akadémia vied: „Počet slov, ktoré majú naši používatelia k dispozícii, momentálne už dosahuje miliardové rozsahy."


Monika Hucáková: „Noc výskumníkov si dnes môžete vychutnať do neskorých nočných hodín v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a v Tatranskej Lomnici."

 

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
výstavy, popularizácia vedy a techniky

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy, Spoločenské vedy

Tlač