Malý svet techniky U6 v Ostrave

12. 09. 2014

logo  projektuDolné Vítkovice pri Ostrave v Českej republike  prechádzajú v posledných dvoch rokoch významnou premenou. Do ešte nedávno úplne opustených miest, kde výroba skončila v roku 1998, sa znovu vracajú ľudia. Z bývalého priemyselného kolosu sa stáva mesto. V týchto dňoch sa dokončil projekt s názvom Svet techniky. Ten môžeme pre ľahšie pochopenie rozdeliť na „Malý svet techniky" a „Veľký svet techniky."Malý svet techniky sme osobne navštívili. Jedinečná výstava odhaľuje tajomstvo technických vynálezov od parného stroja až po súčasnosť. Návštevníci tu nájdu celý rad vynálezov, ktoré významne poznamenali vývoj priemyslu a technického pokroku, na území českých krajín, ale aj vo svete.

„Malý svet techniky U6“ je členený do ôsmich tematických expozícií inšpirovaných názvami kníh francúzskeho spisovateľa Julesa Verna, čo sme sa dozvedeli hneď v úvodnej  videoprojekcii.


Výstave dominujú dúchadlá z rokov 1938 a 1948, z ktorých dýcha patina doby. V minulosti vyrábali stlačený, presnejšie dúchajúci vzduch, ktorý sa cez ohrievače dostal až do spodnej časti vysokej pece. Tu sa urýchľoval proces horenia železnej rudy, koksu, vápenca a iných prísad, ktoré boli potrebné na výrobu surového železa. Oproti ostatným hravým exponátom sú tieto stroje nehybné a akoby s vážnou tvárou vzbudzujú rešpekt k ťažkej práci, ktorá v Dolných Vítkoviciach dennodenne prebiehala vyše 160 rokov.


Obrie dúchadla obklopila viac než stovka interaktívnych exponátov, ktoré sa pohybujú a hlavne bavia malých i veľkých návštevníkov. Ukazujú vedu a techniku ​​v novom svetle, ako zábavnú  hru. Namiesto zložitej teórie z nudných učebníc tu návštevníci otestujú vedecko-technické zákonitosti na vlastnej koži. Môžu skúsiť riadiť vlak ako rušňovodič, zahrajú sa na vesmírneho kozmonauta alebo na kapitána Nema, ktorý sa preháňa pod hladinou mora vo svojej ponorke. Zdanlivo zložitá téma sa vďaka hre stáva logickou a jasnou.
Cieľom  výstavy je priblížiť malým aj veľkým objaviteľom problematiku vedeckých odborov a na praktických príkladoch  im ukázať, že technika nie je žiaden strašiak, ale záživný odbor s budúcnosťou.

Za podpory fondov Európskej únie a rozpočtu Českej republiky bude 26. 9. 2014 sprístupnené nielen školám a škôlkam, ale aj širokej verejnosti nové centrum, Veľký svet techniky, ktoré hravou formou návštevníkom predstaví zaujímavosti vedy a techniky. Stane sa tak zásadnou novinkou pre oživenie lokality Dolnej oblasti Vítkovice, ale aj celého moravskosliezskeho regiónu v oblasti vzdelávania aj voľného času. Netypická stavba bude v budúcnosti poskytovať priestory pre popularizáciu vedy a techniky a pre netradičné vzdelávanie žiakov a študentov.

Spracovala a foto Mgr. Mária Izakovičová

Kľúčové slová:
výstavy, popularizácia vedy a techniky, vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

<< < | 1 | 2 | > >>
Tlač