Noc výskumníkov v bratislavskej Starej tržnici

25. 09. 2014

Najväčší festival vedy na Slovensku – Noc výskumníkov, v bratislavskej Starej tržnici je za nami. Už tradične sa konal v posledný septembrový piatok, ktorý tento rok pripadol na 26. septembra. Ide o ôsmy ročník tohto podujatia, ktoré malo  verejnosti priblížiť vedu a prácu výskumníkov.

Stará tržnica Noc výskumníkov 2014

V hlavnom meste bol ťažiskový program práve v Starej tržnici. Od 10.00 hod. až do večera jednotlivé vedecké pracoviská prezentovali svoju činnosť. Na žiakov a študentov čakali aj vedomostné súťaže či názorné demonštrácie bionických robotov. Okrem  Starej tržnice, prebiehal bohatý festivalový program plný vedeckých expozícií v stánkoch, formou interaktívnych exponátov, pokusov a prednášok, besied a diskusií s vynikajúcimi slovenskými vedcami aj Prírodovednom múzeu SNM, ale aj vo V-klube.

 V prostredí Starej tržnice po celý deň bežal program ako prezentácia stánkov a jednotlivých vedeckých pracovísk, vedomostné súťaže (súťaže venované bionike, prepojeniu vedy a prírody), názorné demonštrácie bionických robotov firmy FESTO – Smart Bird(čajka), BionicOpter (vážka), Air Jelly (vzdušná medúza).Popoludní boli vyhlásené výsledky festivalových súťaží  –  Hlas ľudu, Výskumníci S.O.S, Science selfies, Prečo je to tak? Viac  Program Stará tržnica.

Slávnostné otvorenie festivalu  bolo za  účasti významných hostí  v podvečerných hodinách medzi 18.30  –  20.00 hod.

Slávnostné otvoren ie Noci výskumníkov na Slovensku Slávnostné otvorenie Noci výskumníkov na Slovensku

zľava:generálny riaditeĺ Sekcie  vedy a techniky
MŠVVaŠ Róbert Szabó,
minister MŠVVaŠ Peter Pellegrini

Významní hostia a organizátori podujatia

Viac vo fotogalérii na stránke NCP VAT


Bionické objekty inšpirované prírodou

Na tohtoročnom festivale vedy výrazne zaujala nemecká spoločnosť FESTO, vďaka ktorej ste sa mohli pokochať ohromujúcimi technickými tvormi zo sveta bioniky – odboru, ktorý hľadá udržateľné riešenia napodobňovaním prírodných, časom overených modelov a stratégií.

V bratislavskej Starej tržnici si vás určite získali elegantná, vznášajúca sa medúza AirJelly, lietajúca čajka SmartBird či krehké bionické stvorenie, vážka BionicOpter. Tieto bionické objekty imitujú pohyb zvierat, ktoré uplatňujú princípy prirodzene nastavené v prírode a ktoré je možné využiť aj vo svete techniky. Sú to rôzne stratégie prispôsobenia sa a komunikácie v prostredí, ako aj dosahovanie maximálnej účinnosti pri minimálnej spotrebe energie.
Spoločnosť Festo pôsobí v oblasti automatizačnej techniky, pričom sa venuje aj priemyselnému tréningu a vzdelávacím programom. V rámci svojej činnosti hľadá okrem iného riešenia pre automatizáciu továrni a procesov. Dôležitou súčasťou výskumu spoločnosti Festo je práve oblasť bioniky, v ktorej prinášajú nové koncepcie inšpirované prírodou. Jej produkty sú ukážkou komerčného využitia výsledkov vedy a výskumu.

Medzi vynálezy, ktoré ste mali príležitosť  v Bratislave vidieť, patrila aj vznášajúca sa medúza AirJelly. Elegantný pohyb medúzy zabezpečuje pozdĺžny vlnovitý pohyb stien dutých orgánov. Ten je príznačný napríklad pre červy či hady, ale nájdeme ho aj v ľudskom tele. Medúza má osem chápadiel, ktoré absorbujú silu elektrického pohonu a umožňujú tak balónu naplnenému héliom jemný pohyb vo vzduchu v závislosti od princípu spätného rázu. Presne tak, ako to robia skutočné medúzy.

Vedci, v snahe priblížiť sa čo najbližšie originálu, vyvinuli aj medúzy (AquaJelly), ktoré sa pohybujú vo svojom „prirodzenom“ prostredí – teda vo vode. Skôr, ako na pohyb, je výskum zameraný na kolektívne správanie v najmenšom priestore. V Starej tržnici boli aj vodné medúzy, avšak len ako staticky vystavené objekty.

Predstavilo sa aj  mechanické ohybné rameno – Bionic Handling Assistant, inšpirované sloním chobotom. Systém ktorý ho tvorí, kombinuje širokú rozmanitosť technológií a komponentov a slúži ako vývojová platforma.

Riešenia, ktoré našli inšpiráciu v pozorovaní prírody, pripravuje kolektív inžinierov, dizajnérov a biológov. Ich produkty využíva 300 tisíc zákazníkov v 176 krajinách sveta. Na Noci výskumníkov sa slovenskej verejnosti predstavili prvýkrát!

Viac o bionických produktoch:

Noc výskumníkov 2014 – Veda inšpirovaná prírodou
Ťahákom Noci výskumníkov budú bionické roboty

Kultúrny program

Záver festivalového dňa v Starej tržnici  plného vedy potešil  aj tento rok  kvalitným koncertným a kultúrnym programom.

Tento rok ste si mohli vychutnať v súčasnosti jednu z navýraznejších slovenských kapiel, ktorej popularita prudko stúpa a ktorá minulý rok triumfovala vo viacerých kategóriách  hudobných cien Radio Head-Awards 2013 a získala aj titul – koncertná kapela/intrepret roka – KORBEN DALLAS. Okrem skvelej hudby sa o skvelý zážitok   postarala aj akrobatická show VERTIGO, ktorá odkazujúc na dokonale simulovaný pohyb zvierat bionickými zariadeniami, zdôraznila krásu a dokonalosť pohybu ľudského tela.  Akrobaticko-tanečné zoskupenie si pripravilo špeciálne vystúpenie, ktoré plynulo naviazalo na Festo bionickú show, takže v tržnici lietalo všetko  –  bionická vážka, vznášala sa medúza, ale aj akrobati na hodvábnych stuhách. Bolo to  strhujúce vystúpenie. Osvedčeným hudobným hosťom, bola kapela ORCHESTER JEANA VALJEANA, ktorá patrí k  pravidelným účastníkom festivalu vedy a po laserovej show pred polnocou ukončila podujatie.

Vedecké stánky

Ústav merania SAV zaujal  stánkom Neurorehabilitacia inak: zrkadlová terapia. Na hlavu vám nasadili čiapku a odmerali elektrické vlny vášho mozgu. Ruku ste si mohli  vložiť do Mirror boxu, ktorý vám umožnil pochopiť, ako funguje zrkadlová terapia pri neurorehabilitácii. Viac informácii www.um.sav.sk/projects/BCI-RAS

Navštevovaný bol aj stánok 3D modelovanie mozgu, ktorý prezentovala spoločnosť MONOGRAM Technologies, spol. s r. o., ktorá patrí medzi slovenskú špičku vo vývoji hardvéru a softvéru na mieru. Tento rok ukázala jeden zo špeciálne vyvinutých softvérov. V rámci neho ste si mohli vymodelovať 3D model mozgu, a to priamo z reálnych lekárskych záznamov (magnetickej rezonancie alebo CT). Model mozgu ste si mohli pozrieť z každej strany a mohli ste vidieť každý detail vnútra mozgu, jeho štruktúru a jednotlivé časti. Samozrejme nešlo o prácu s reálnym mozgom, všetko sa udialo len na obrazovkách počítača. Viac na www.monogram.sk

Program Noci výskumníkov vo všetkých mestách a podrobnejšie informácie o podujatí sú zverejnené na internetovej stránke http://www.nocvyskumnikov.sk/. Noc výskumníkov bude paralelne prebiehať v 33 štátoch Európy.   Podujatie je podporované Európskou komisiou pod mottom „Researchers are among us", teda „Výskumníci sú medzi nami". Organizátormi Noci výskumníkov na Slovensku sú Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, Slovenská akadémia vied, portál EurActiv.sk a Centrum vedecko‑technických informácií SR

 Zdroj:

http://www.nocvyskumnikov.sk

Spracovala: Mgr. Mária Izakovičová
Foto: Ing. Alena Oravcová a Bc. Ondrej Králik

Kľúčové slová:
CVTI SR, výstavy, popularizácia vedy a techniky, súťaže

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | > >>

Noc výskumníkov v bratislavskom V-klube
Blíži sa Noc výskumníkov 2014

Tlač