Objavili liek proti herpesu

09. 09. 2014

(09. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 11/28; Alžbeta Maťašovská / Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Ak ste ho raz, objaví sa znova. Herpes je pre mnohých trápenie na celý život."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Vedci doteraz márne hľadali účinný liek, ktorý by ľudí zbavil herpesu raz a navždy. Zdá sa, že ho konečne našli."

Mária Chreneková Pietrová: „V tele ho nosí nenápadný morský živočích."

Alžbeta Maťašovská, redaktorka: „Pohľad na tasmánskeho morského slimáka nemusí byť práve najpríjemnejší. Napriek tomu môže byť tento živočích veľmi užitočný. V tele mu koluje modrá krv plná proteínov, ktoré majú obrovskú antivírusovú silu. Vedci zistili, že tieto látky dokážu úplne bez problémov zabiť aj vírus zodpovedný za herpes, a ten nosí v sebe asi osemdesiat percent z nás."

Peter Valtchev, vedec z univerzity v Sydney: „Látky zo slimačieho tela zablokujú vírus tak, aby sa nedostal hlboko do buniek. Infekciu zastavia skôr, ako sa rozšíri."

Alžbeta Maťašovská: „Tí, čo trpia herpesom, dobre vedia, že sa objaví práve vtedy, keď to človek najmenej čaká. Najčastejšie na ústach, na nose alebo dokonca na chrbte. Predchádzať sa mu zatiaľ nedalo, len ho zmierniť. Ak sa vedcom podarí pretransformovať proteíny zo slimačieho tela o účinného lieku, vírus v tele zabije raz a navždy. Znamená to, že herpes sa neobjaví už nikdy. Lákavý scenár je však hudbou ďalekej budúcnosti. Vedci nateraz nevedia ani to, ako účinné látky do ľudského tela dostanú. Či krémom, očkovaním alebo tabletkou."

Peter Valtchev: „Záleží to od toho, ako sa nám bude pracovať s účinnými látkami a zlúčeninami. Je možné, že do tela ich budeme zavádzať rôznymi spôsobmi."

Alžbeta Maťašovská: „Isté je, že nenápadný tasmánsky morský slimák má sľubnú budúcnosť. V Austrálii pravdepodobne narastie počet umelých chovov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
biologické vedy, zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač