Ochranca Zeme je pripravený

08. 09. 2014

(22. 08. 2014; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18:30; por. 16/22; Jozef Slivenský/Tomáš Novotný)  televízia TA 3

Tomáš Novotný, moderátor TA3: „Slovenská astronómia sa posunula o míľový krok dopredu, vedci už majú k dispozícii úplne nový ďalekohľad. Postavili o v observatóriu na Skalnatom plese a ide najunikátnejší optický prístroj, aký sme na Slovensku kedy mali. Už o pár hodín dopadne na jeho optické prvky prvé svetlo. Tento ďalekohľad má veľký význam dokonca pre celé ľudstvo."

Jozef Slivenský, reportér TA3: „Mnohí pracovníci Astronomického ústavu správe o tom, že dostanú nový ďalekohľad, dlho nechceli veriť. Uverili až v marci, keď vrtuľník vyviezol na Skalnaté pleso časti montážneho žeriavu a prvé komponenty nového prístroja."
(začiatok archívneho záznamu z 11. 3. 2014)

Theodor Pribula, Astronomický ústav SAV: „Prvé sa poskladá samotný ďalekohľad, v ďalšom štádiu sa musí nastaviť presne optika toho ďalekohľadu a v ďalšom štádiu sa začne snímať obloha a testovať tá optika."
(koniec archívneho záznamu z 11. 3. 2014)

Jozef Slivenský:
„Keď sme v marci tento rozhovor nakrúcali, vedci predpokladali, že prvé svetlo ďalekohľadom zachytia do konca augusta. Mali pravdu. Na tieto dni čakali tatranskí astronómovia dlhých 6 rokov. Teraz sú však už spokojní, nový ďalekohľad je na svojom mieste. Najväčší, najmodernejší, najpohyblivejší a najovládateľnejší ďalekohľad na Slovensku má priemer 130 centimetrov a je doslova preplnený špičkovými technológiami."

Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV: „Ďalšie je to, že je to vlastne najväčší prístroj v Európe, ktorý bude špecializovaný na výskum blízko zemských asteroidov."

Jozef Slivenský: „A práve to je dôležité pre vedcov, ale aj pre bežných smrteľníkov na celej planéte. Ďalekohľad bude totiž okrem iných úloh plniť aj funkciu akéhosi ochrancu Zemegule. Bude hľadať objekty z vesmíru, ktoré by nás mohli teoreticky zahubiť. Nedá sa vylúčiť, že raz zachráni celé ľudstvo. Nemeckí dodávatelia už ďalekohľad sprevádzkovali a zostáva ho len nastaviť."

Ján Svoreň: „Teraz nás čakajú vlastne už pozorovania astronomické, už to nebude mechanika, ale v noci za dobrých podmienok sa bude ďalekohľad postupne pripravovať na svoju prácu."

Jozef Slivenský: „Zo Skalnatého plesa Jozef Slivenský, TA3."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač