Rast našej ekonomiky sa spomalí

19. 09. 2014

Rozhlasová stanica Slovensko_logo (18. 9. 2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 3/16; Juraj Jedinák,  Elena Koritšánska)

Elena Koritšánska, moderátorka: „Slovenská ekonomika porastie v budúcom roku pomalšie ako sa predpokladalo. Nepriamo to spôsobia podľa ministra financií sankcie voči Rusku. Najnovšie očakávania rezortu sú teraz takmer o pol percenta nižšie ako tie pôvodné. Napriek tomu jeho šéf tvrdí, že sme na tom dobre a to najmä vďaka lepšej domácej spotrebe a rastu reálnych miezd. Opozícia však vidí aj riziká. Aj odborník naznačuje, že udržať dobré čísla nebude ľahké."

Juraj Jedinák, redaktor: „Žiadne dodatočné opatrenia robiť netreba, hovorí minister financií Peter Kažimír, hoci naša ekonomika spomalí o štyri desatiny percenta a nedosiahne plánované tri, s ktorými sa počítalo aj v príprave rozpočtu na budúci rok. Zdôvodňuje to tým, že ekonomika sa aj napriek nižším očakávaniam bude dariť lepšie ako tento rok. Pripája aj dôvod prečo zmenili názor."

Peter Kažimír, minister financií SR (Smer SD): „Ak hovoríme o posune z troch na dve celá šesť, tak je to spôsobené situáciou u našich obchodných partneroch. Sú to nepriame dopady sankcií a ... aký to bude mať vplyv na prípadu rozpočtu, tak tu si musíme počkať na výsledky daňovej prognózy."

Juraj Jedinák: „Rezort hovorí o ďalších pozitívach pre Slovensko. V budúcom roku očakáva vznik desaťtisíc pracovných miest. Odhady na tento rok nemení. Nezaradený poslanec Jozef Kollár však vidí riziká aj v rozpočte na tento rok. Predovšetkým v možnosti výpadku nepreplatených eurofondov, ktorý podľa neho môže dosiahnuť až štyristo miliónov."

Jozef Kollár, poslanec Národnej rady SR (nezaradený): „Počkajme si aký objem eurofondov nám Európska komisia odmietne preplatiť, ak sa tak stane, tak sa to bude preplácať z verejných zdrojov a to výrazne ohrozí hotovostné toky v štátnom rozpočte."

Juraj Jedinák: „Vladimír Baláž zo Slovenskej akadémie vied tvrdí, že vzhľadom na nízky rast západnej Európy je náš rast veľmi nezvyčajný. Po dlhých rokoch keď bol ťahaný exportom, ho začína ťahať aj vnútorná spotreba. Napriek tomu ide podľa neho skôr o výnimku ako pravidlo."

Elena Koritšánska: „Podrobnejšie na túto tému bude hovoriť aj Gabriela Kajtárová v relácii K veci po Rádiožurnále."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač