Andrej Kiska udelil štátne vyznamenania

15. 01. 2015

(13.01.2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 11/25; Jana Masárová / Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: Nový predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, spisovateľ Pavol Vilikovský, či hudobník Marián Varga. Aj tieto osobnosti boli medzi desiatimi, ktorým prezident Andrej Kiska udelil štátne vyznamenania za zásluhy."

Jana Masárová, redaktorka: Medzi ocenenými bola aj bývalá primabalerína Slovenského národného divadla Augusta Herényiová-Starostová. Patrí k prvej generácii slovenských baletiek. Z rúk prezidenta si prevzala Pribinov kríž prvej triedy. Za takmer štyridsať rokov pôsobenia v Slovenskom národnom divadle vystúpila v mnohých sólistických partoch. Neskôr pôsobila ako pedagogička a choreografka."

Augusta Herényiová-Starostová, významná umelkyňa: Samozrejme je mi to veľkou cťou a vážim si toho úžasne. Tá práca bola krásna. I keď ťažká, ale krásna. No a tá odozva z toho hľadiska, tá radosť, že sa páči to, čo tam im ukazujeme a čo predvádzame."

Jana Masárová: Andrej Kiska udelil štátne vyznamenania pri príležitosti vzniku republiky po prvý raz."

Andrej Kiska, prezident SR: Slovensko vám ďakuje a potrebuje vaše sebavedomie, aby ste mali čo najviac nasledovať, ktorí dnes rastú na našich školách a potrebujeme školy, ktoré budú takúto ambíciu podporovať."

Jana Masárová: Medzi vyznamenanými bola aj psychiater a súdny znalec Jozef Kafka, filmový kritik Pavol Branko, skladateľa Ján Valach, sociologička Helena Woleková, či nový šéf Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík."

Pavol Šajgalík, vyznamenaný vedec: Nie je to ocenenie iba moje, je to ocenenie aj ľudí, ktorí so mnou spolupracujú, ale aj to vnímam aj ako ocenenie vedeckých pracovníkov a vedcov, ktorí pôsobia na Slovensku."

Jana Masárová: Ďakovnú reč za všetkých predniesol spisovateľ Pavol Vilikovský."

Pavol Vilikovský, vyznamenaný spisovateľ: Týmto vyznamenaním nám naša krajina potvrdzuje, že sme sa nemýlili, a zároveň nás povzbudzuje, aby sme v svojej práci pokračovali so všetkých síl a schopností, ktoré máme."

Jana Masárová: Štátne vyznamenania udelil prezident pri príležitosti dvadsiateho druhého výročia vzniku Slovenskej republiky."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(AO)

Kľúčové slová:
osobnosti vedy

Tlač