Blíži sa k nám asteroid

12. 01. 2015

Televízna stanica Markíza_logo(08. 01. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 28/32; Veronika Ostrihoňová, Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Šíritelia poplašných správ si prídu na svoje. O tri týždne okolo nás vraj v kritickej blízkosti preletí obrovský asteroid. Mal by byť až dvadsaťkrát väčší než ten, ktorý pred takmer rokom v Čeľabinsku zranil viac než tisíc ľudí. Minie nás len tesne."

Veronika Ostrihoňová, redaktorka: „Ruskí astronómovia sú v pohotovosti. Asteroid by mal letieť len milión dvestotisíc kilometrov od Zeme, čo sa považuje za kritickú vzdialenosť."

Dušan Tomek, Astronomický ústav SAV: „Dá sa povedať, že je to o chlp z toho astronomického hľadiska. Našej Zemi bezprostredne nehrozí nič. Avšak iné by to bolo, keby sa priblížil viacej k Zemi, čiže keby ho tá príťažlivosť Zeme stiahla."

Veronika Ostrihoňová: „Asteroid vraj bude mať v priemere od štyristo do tisíc metrov. Jeho dopad by spôsobil oveľa väčšiu katastrofu ako ten, ktorý pred rokom zasiahol ruský Čeľabinsk a zranil vyše tisíc päťsto ľudí."

Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV: „Také teleso by už urobilo nie regionálnu, ale skutočne veľkú katastrofu viditeľnú na celom svetadieli."

Dušan Tomek: „Keby dopadol do mora, vlny tsunami by určite zmietli niekoľko miest, minimálne niekoľko miest na Zemi."

Veronika Ostrihoňová: „Podľa mnohých odborníkov sú asteroidy najväčšou hrozbou ľudstva. Poznáme totiž asi len jedno percento z milióna tých, ktoré by mohli zasiahnuť Zem. O prelete tohto konkrétneho sa však vraj vie už desať rokov. Ak máte doma malý ďalekohľad, budete môcť prelet asteroidu sledovať aj vy a to v noci z dvadsiateho šiesteho na dvadsiateho siedmeho januára."

Ján Svoreň: „Bude jasný pomerne dosť. Bude prechádzať veľmi rýchlo, keďže bude blízko k Zemi. Bude sa pohybovať asteroid zo súhvezdia Jednorožca do súhvezdia Raka. Tu bude večer a tu bude zhruba o štvrtej hodine ráno."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač