Najmodernejšie technológie

15. 01. 2015

(13.01.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 31/32; Dávid Vido / Zlatica Puškárová)

Zlatica Puškárová, moderátorka: Neviete, kde zaparkovať a nemáte čas hľadať miesto? Alebo sa vám nedarí pripraviť recept od vášho obľúbeného kuchára? Nezúfajte. Najmodernejšie technológie tento problém vyriešia. Predstavili ich v Las Vegas a my vám teraz ukážeme, ako fungujú v reálnom živote."

Dávid Vido, redaktor: Naozaj existujú a reálne fungujú. Volant síce majú, no vôbec s ním nemusíte krútiť. Cítite sa tu skôr ako v obývačke a nie v aute."

Ondrej Macko, šéfredaktor PC REVUE: Nemám kde zaparkovať v meste. To znamená, že ja pošlem to auto, aby samé hľadalo parkovacie miesto. Ono nájde to parkovacie miesto, zaparkuje a vtedy, keď ho potrebujem, tak ho cez inteligentné hodinky zavolám."

Dávid Vido: Sú až neuveriteľne bezpečné."

Ondrej Macko: Dokáže rozpoznať pohyby detí, rozličné situácie na ceste, vyriešiť, zatiaľ je to do rýchlosti okolo päťdesiat kilometrov za hodinu."

Dávid Vido: Predovšetkým ušetríte čas. Ak už pohodlne zaparkujete, prostredníctvom telefónu zistíte, čo máte doma v chladničke a čo potrebujete ešte dokúpiť. Inteligentné spotrebiče vám presne povedia, koľko surovín máte odvážiť a ktoré ingrediencie postupne pridávať. Na obrazovke pred vašimi očami vidíte presný postup. Tomuto hrnčeku zas stačí povedať - Var - A on skutočne sám varí. Kedy vaša práčka doprala, to už nemusíte sledovať. Oznámi vám to telefón alebo hodinky. Ak čakáte nejakú poštovú zásielku, nemusíte z práce utekať domov. Jednoducho sa dohodnete s poštárom a pustíte ho do bytu."

Ondrej Macko: Viem otvoriť nejakú časť svojho bytu, ak príde poštár, ktorý mi doniesol balík, ktorý očakávam, aby ho nenechal niekde u suseda do niektorej časti môjho bytu, aby to tam zanechal a potom zase odišiel. Naozaj odišiel? Viem to skontrolovať."

Dávid Vido: A aké sú vízie vedcov na tento rok? Bude sa niesť v znamení ľudského zdravia. Nové zariadenia nebudú monitorovať iba váš tep alebo koľko krokov ste prešli. Očakáva sa, že budú komplexne sledovať váš zdravotný stav a ten potom vyhodnocovať."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(AO)

Kľúčové slová:
elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy, informačné a komunikačné technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač