Nový predseda SAV

09. 01. 2015

Rozhlasová stanica Slovensko_logo (08. 01. 2015; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 07:00; por. 6/13, Oľga Baková)

Oľga Baková, moderátorka: „Za nového šéfa Slovenskej akadémie vied navrhol jej mimoriadny snem Pavla Šajgalíka. Ten po hlasovaní konštatoval, že ako prvý krok bude diskutovať s ministrami o nedostatočnom rozpočte, s ktorým akadémia zápasí."

Mária Galliková, redaktorka: „Novým predsedom Slovenskej akadémie vied by sa mal stať Pavol Šajgalík, doteraz podpredseda SAV pre ekonomiku. V hlasovaní ho podporilo 71 percent členov akademického snemu. Nový šéf si uvedomuje, že akadémiu je nevyhnutné vytiahnuť z finančných problémov a zjednotiť ju. Už v januári plánuje diskutovať s ministrami o problematickom rozpočte. Chce sa aktívne podieľať aj na dokončení novely zákona o Slovenskej akadémii vied."

Pavol Šajgalík, nový predseda Slovenskej akadémie vied: „Do polroka musí prebehnúť diskusia o tom akú formu tie nové verejné výskumné inštitúcie budú mať. Že ich bude dvanásť, sa ukázalo ako neudržateľných."

Mária Galliková: „Pavol Šajgalík je vedcom najmä v oblasti materiálového výskumu, konštrukčnej keramiky či mikroštruktúry. Najdlhšie pracoval pre Ústav anorganickej chémie SAV. Absolvoval vedecké pobyty v Taliansku, Nemecku, Spojených štátoch amerických, či Japonsku. Za vedeckú prácu získal ocenenia doma i v zahraničí. Akadémiu bude viesť po Jaromírovi Pastorekovi. Ministerstvo školstva dostalo návrh na jeho odvolanie ešte pred Vianocami. Prezidentovi však návrh ešte neposlalo. Hlava štátu totiž oficiálne odvoláva predsedu SAV. Podľa hovorkyne rezortu Beaty Dupaľovej by ho mali odoslať v najbližších dňoch."

Beata Dupaľová, hovorkyňa ministerstva školstva (telefonát): „Technicky je dokonca možné, aby bol podaný zároveň aj s návrhom na vymenovanie nového predsedu."

Mária Galliková: „Návrh na vymenovanie predsedu odošle Slovenská akadémie vied na ministerstvo vo štvrtok alebo v piatok."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač