Slovensko bude mať družicu

29. 01. 2015

Televízna stanica TA 3_logo(28. 01. 2015; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 12/20; Miroslav Kohút, Katrin Lengyelová, Jozef Dúbravský)

Jozef Dúbravský, moderátor: „Slovensko bude mať čoskoro vo vesmíre svoju prvú družicu, niekoľkoročná práca vedcov a študentov sa pomaly blíži ku koncu. K vesmíru však budeme mať o niečo bližšie všetci, Slovensko sa totiž stáva súčasťou Európskej vesmírnej agentúry."

Miroslav Kohút, reportér TA 3: „Slovensko ako jedno z mála európskych krajín doteraz neposlala na obežnú dráhu Zeme vlastnú družicu, skupina mladých vedcov finišuje s jej prípravou a budúci rok by ju mala do vesmíru vyniesť raketa. Naši vedci sa chcú pokúsiť o jedinečný experiment."

Jakub Kapuš, Slovenská asociácia pre vesmírne aktivity: „Vytvorenie mapy Zeme alebo tmavej časti Zeme v oblasti UV, ultrafialového žiarenia. Takáto mapa Zeme v oblasti ultrafialovej zatiaľ neexistuje."

(začiatok archívneho záznamu zo 16.11.2014)

Alexander Kutka, Slovenská asociácia pre vesmírne aktivity: „Dúfame, že to prispeje aj k takej národnej hrdosti, že Slovensko sa pridá medzi štáty, ktoré majú vlastný satelit na obežnej dráhe Zeme."

(koniec archívneho záznamu zo 16.11.2014)

Miroslav Kohút: „A takto vyzerá základná kostra prvej slovenskej družice."

Jakub Kapuš: „Po stranách budú solárne články a zo spodnej strany sa budú vysúvať antény. Takže toto je vlastne reálna veľkosť prvého slovenského satelitu."

Miroslav Kohút: „Družica by mala vo vesmíre vydržať najmenej dva roky. Zelenú tomuto projektu dal ešte v čase šéfovania rezortu školstva Peter Pellegrini."

Jakub Kapuš: „Túto agendu dotiahol do úspešného konca, má na tom obrovský podiel práce."

Peter Pellegrini, predseda Národnej rady SR: „Presvedčili ma práve títo mladí ľudia, ktorých som osobne navštívil v ich, poviem, laboratóriu, v tých malých stiesnených priestoroch. To ma presvedčilo o tom, že je na Slovensku dostatok mladých šikovných ľudí."

Miroslav Kohút: „Kozmický výskum v našich podmienkach už zrejme nebude iba v rovine science fiction, poslanci rozhodli a Slovensko sa stáva súčasťou Európskej vesmírnej agentúry."

Jakub Kapuš: „Môžeme získať veľa skúseností a do našej republiky sa tým pádom dostane aj veľa peňazí a dotkneme sa tých najlepších technológií, ktoré vo svete existujú."

Peter Pellegrini: „Vytvoríme tak priestor na to, aby možno v krátkej dobe sme mohli do vesmíru vypustiť aj našu slovenskú družicu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač