Snem SAV vybral za nového predsedu SAV Pavla Šajgalíka

08. 01. 2015

logo SAVUž po druhý raz v krátkom čase sa stretol na svojom mimoriadnom zasadnutí Snem Slovenskej akadémie vied. Kým koncom decembra prijal návrh na odvolanie Jaromíra Pastoreka z postu predsedu SAV, v stredu členovia volili jeho nástupcu vo funkcii. Za nového predsedu Slovenskej akadémie vied navrhli Pavla Šajgalíka, ktorý doteraz pôsobil na poste podpredsedu SAV pre ekonomiku.  O odvolaní starého a menovaní nového rozhoduje na návrh ministra školstva prezident.

 Kandidovať na post predsedu mohol každý člen predsedníctva SAV, pričom kandidáti sa mohli prihlásiť aj v deň voľby. Nového predsedu volilo 62 členov snemu, ktorí sú rozdelení do troch komôr. Je to oddelenie neživej prírody, oddelenie živej prírody a chemických vied a humanitné oddelenie. Za predsedu mohol byť zvolený ten kandidát, ktorý získa viac ako 50 percent hlasov, pričom kandidát musel mať nadpolovičnú väčšinu hlasov vo všetkých troch komorách. Jediným kandidátom v týchto voľbách bol doterajší podpredseda SAV Pavol Šajgalík, ktorý  po svojej prezentácii takmer dve hodiny odpovedal na otázky členov Snemu SAV.

 P. Šajgalík, ktorý vo voľbách získal viac ako 71-percentnú podporu členov Snemu SAV (v prvej komore 75 %, v druhej 63,6 % a v tretej 75 %) krátko po hlasovaní povedal, že sa necíti ako víťaz, ale ako človek, ktorý má SAV vyviesť zo zložitej situácie. Zdôraznil, že sa chce už v najbližších týždňoch stretnúť s príslušnými ministrami, aby sa pri tvorbe ďalšieho rozpočtu predišlo situácii, ktorá sa okolo financovania SAV opakuje každú jeseň. Pripomenul, že považuje za veľmi dôležité otvorene diskutovať vnútri Slovenskej akadémie vied o podobe jej tranformácie, keďže doterajšie predstavy o nej považuje za prekonané. Zdôraznil, že za jednu zo svojich najdôležitejších úloh považuje zmeniť spôsob komunikácie vo vnútri Slovenskej akadémie vied a obnoviť dôveru vnútri tejto inštitúcie.

Predseda Snemu SAV Karol Marhold po vyhlásení výsledku povedal: „Výsledky sú pomerne presvedčivé a je to prvý krok, aby sa akadémia vrátila do normálneho rytmu práce.“ 

Medzi hlavnými argumentmi, ktoré koncom decembra rozhodli o tom, že sa viac ako 62 percent členov snemu sa postavilo za návrh odvolať J. Pastoreka, bol zlá komunikácia vo vnútri SAV a málo razantný spôsob rokovania o financovaní tejto inštitúcie s vládnymi predstaviteľmi. J. Pastorek stál na čele Slovenskej akadémie vied od roku 2009.

 Snem rokoval už pod novým vedením, od 18. decembra je jeho predsedom namiesto Jána Sedláka  Karol Marhold  Ten je aj predsedom druhej komory. Predsedníčkou prvej komory je po novom Katarína Gmucová  a tretej komory Emil Višňovský.

 

Zdroj:

SAV

Uverejnila: MI

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Tlač