Štát hľadá partnera na stavbu supermodernej nemocnice

14. 01. 2015

Rozhlasová stanica Expres(07. 01. 2015; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 12.00; por. 2/5; Branislav Závodský, Mariana Tökölyová)

Mariana Tökölyová, moderátorka: „Nová supermoderná nemocnica v hlavnom meste za miliardy eur začína dostávať reálne rozmery. Ministerstvo zdravotníctva spustilo verejné obstarávanie. Viac Braňo Závodský."

Branislav Závodský, redaktor: „Zo súťaže má vyjsť partner štátu na výstavbu, financovanie, aj tridsaťročnú prevádzku a údržbu novej nemocnice v Bratislave. Ministerstvo odhaduje celkovú cenu zákazky na takmer 6,5 miliardy eur. V sume sú zahrnuté 250 miliónové náklady na výstavbu a celkové výnosy, ktoré zaplatíme súkromníkovi za tridsať rokov prevádzky nemocnice. Ministerstvo teraz podľa hovorkyne Martiny Šoltésovej hľadá partnerov do súťažného dialógu."

Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: „Stanovili sme si kritériá. Taký najhlavnejší je pre nás predchádzajúca komplexná referencia, to znamená skúsenosť partnera s naplánovaním, výstavbou, ale rovnako aj prevádzkovaním nemocnice podobného typu."

Branislav Závodský: „Do marca majú byť jasní uchádzači o zákazku, z ktorých vzíde víťaz súťaže. Zmluva o výstavbe nemocnice by mala byť podpísaná na jar budúceho roka."

Martina Šoltésová: „Ide o nemocnicu novej generácie, ktorá nie je v našom regióne postavená. Jedná sa o modernú nemocnicu, ktorá teda má poskytovať špičkovú zdravotnú starostlivosť. Okrem toho rovnako má zabezpečiť vzdelávanie, vedu a výskum."

Branislav Závodský: „Nová nemocnica na bratislavskej Patrónke má byť súčasťou projektu BioMed Parku. Ten ráta s vybudovaním Univerzitnej nemocnice, vedeckého parku Slovenskej akadémie vied a tiež nových priestorov Lekárskej a Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského. Nemocnica má mať približne 800 lôžok a ročne by mala zvládnuť 44 tisíc hospitalizácií, takmer milión návštevníkov a do 50 tisíc operácií."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač