Úspech našich fyzikov

23. 01. 2015

logo Televízie JOJ(19. 01. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 17/19; Eva Bariová / Adriana Kmotríková, Ján Mečiar)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Sme opäť o čosi bližšie, aby človek dokázal stáť nohami na Marse. A to pozor! Zásluhou aj našich šikovných fyzikov."

Ján Mečiar, moderátor: „Odborníci z NASA totiž prejavili záujem o takzvanú magnetickú neviditeľnosť, ktorá je výsledkom trojročného výskumu slovenského vedeckého tímu."

Eva Bariová, redaktorka: „Pre niekoho možno len dve trubky, pre našich vedcov magnetická neviditeľnosť, o ktorú záujem prejavila aj NASA. Celé sa to začalo pred vyše dvomi rokmi, kedy naši vedci začali skúmať pôsobenie dvoch rôznych materiálov – magnetu a supravodiča, ktoré sa navzájom odpudzujú."

Fedor Gömöry, fyzik, člen vedeckého tímu, SAV: „Keď ich vhodne skombinujeme, tak môžeme dosiahnuť taký tvar magnetického poľa, aký potrebujeme."

Eva Bariová: „Toto je malá ukážka levitácie, kedy sa magnet, ktorý by ste len ťažko odťahovali od železa, vznáša."

Muž:„Keď sa to zachladí, tak to bude vidieť."

Eva Bariová: „Možné to však je len vďaka dusíku, ktorého teplota je mínus stodeväťdesiatšesť stupňov. Podobná zima je aj vo vesmíre. Naši vedci sú teda schopní vytvoriť nulové magnetické pole. A o to má veľký záujem NASA, ktorá z Kalifornie vyslala svojho odborníka. Chcú, aby naši vedci vytvorili nulové magnetické pole vo veľkosti rúrky tak, aby sa do nej dostala myš. Tak zistia, nakoľko nulové magnetické pole vplýva na živý organizmus, a teda čo by sa stalo, ak by na Mars poslali kozmonauta."

Yoh Nagasaki, doktorand z NASA: „Je to presne to, čo potrebujeme. Myslíme si, že menšie magnetické pole by mohlo byť dobré. Treba to ešte vylepšiť, ale určite chceme spolupracovať."

Fedor Gömöry: „Prvé využitie je pre pokusy na Zemi, ktoré budú simulovať podmienky v kozme. Možno sa ukáže vďaka týmto pokusom, že tí kozmonauti žiadne plášte ani nepotrebujú, lebo im nič neohrozí."

Publikované z monitoringu STORIN s.r.o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Vedci vytvorili „plášť neviditeľnosti"

Tlač