Do Košíc zavítala Vedecká Roadshow

22. 10. 2015

Záujem o vedecké profesie na Slovensku má čoraz menej mladých ľudí. Tento trend má pomôcť zmeniť Vedecká Roadshow, cieľom ktorej je ukázať mladým študentom, aké dopady má práca vedcov na svet okolo nás.

(20.10.2015; Televízna stanica TA 3; Žurnál; 15.00; por. 12/12; Vladimír Tomek / Zuzana Straková Wenzlová)

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: „Do Košíc dnes zavítala Vedecká Roadshow, na ktorú sa prišli pozrieť stovky stredoškolákov a žiakov posledných ročníkov základných škôl. Interaktívne podujatie im prostredníctvom súťažných úloh, alebo pokusov, do ktorých sa mohli sami zapojiť, priblížilo fascinujúci svet vedy a techniky. Ministerstvo školstva chce aj týmto spôsobom motivovať mladých ľudí k štúdiu prírodovedných a technických odborov."

Vladimír Tomek, redaktor: „Záujem o vedecké profesie na Slovensku má čoraz menej mladých ľudí. Tento trend má pomôcť zmeniť Vedecká Roadshow, cieľom ktorej je ukázať mladým študentom, aké dopady má práca vedcov na svet okolo nás."

Martin Michalica, koordinátor Roadshow: „Či už využívanie sociálnych sietí, na ktorých sú každý deň zavesení, alebo využívanie technológií, ako sú smartfóny, tablety, či už sú to lieky na mnohé ochorenia."

Vladimír Tomek: „Vedecká Roadshow zavítala v rámci svojho turné po slovenských mestách aj na Technickú univerzitu v Košiciach. Pozrieť si ju prišli najmä stredoškoláci, ktorých najviac zaujali chemické pokusy."

Študenti:

„Maturujem z fyziky a biológie. Chémiu som si nevybrala, ale bavila ma."

"Tá fyzika s tým osvetlením bolo celkom dobré, také využitie do života, tiež dobré."

Vladimír Tomek: „Na Technickej univerzite študuje takmer 10‑tisíc študentov. Mnohé z odborov, ktoré ponúka, sú však podľa rektora často považované za strašiaka."

Stanislav Kmeť, rektor Technickej univerzity v Košiciach: „V mnohých prípadoch ten mladý človek ide cestou menšieho odporu, volí si možno viac niektoré iné sféry, i keď vieme, že je to na jednej strane drina, a na druhej strane je to určité privilégium, ktoré nie je dané každému."

Vladimír Tomek: „O tom, že veda či technika môžu byť aj zábavné, prišli nádejných študentov presvedčiť aj úspešní absolventi univerzity. Medzi nimi sme stretli aj majstrov sveta v robotickom futbale."

Rudolf Jánoš, odborný asistent Technickej univerzity v Košiciach: „Systém funguje tak, že roboty sú kolesové, ale skúma sa tam dynamika a riadenie v rýchlosti. Majstri sveta sme sa stali v roku 2010, v roku 2011 sme obsadili druhé miesto."

Vladimír Tomek: „O svoje skúsenosti sa so študentmi podelil aj líder projektu Alice, ktorý je súčasťou najväčšieho urýchľovača častíc na svete. Mnohí ani netušili, že vo švajčiarskom CERN‑e pracujú aj Slováci."

Karol Šafařík, líder projektu Alice vo švajčiarskom CERN‑e: „Myslím, že úroveň tých mladých ľudí, ktorí sa do toho pustili, je porovnateľná, niekedy aj lepšia, podľa mňa, medzi tými európskymi štátmi."

Vladimír Tomek: „Technické odbory chce medzi mladými viac spropagovať aj mesto Košice. To v súčasnosti pripravuje špeciálny program pre žiakov základných škôl."

Richard Raši, (Smer‑SD), primátor Košíc: „Na to, aby sme ročne vedeli vyprodukovať tisíc špecialistov na informačné technológie, potrebujeme začať ovplyvňovať desaťtisíc našich detí na základných školách, pokračovať cez stredné školy a tým výsledkom bude tá čerešnička na torte, a to je rozvíjajúci sa priemysel informačných technológií."

Vladimír Tomek: „Z Košíc Vladimír Tomek, TA 3."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(AO)

Fotozdroj: Archív TA 3

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Tlač