Lákajú na vedu

27. 10. 2015

Na Vedeckej Roadshow sa postupne predstavia odborníci z desiatich vedných disciplín. Ich prednášky a experimenty uvidí viac ako pätnásťtisíc detí na Slovensku. Televízia Markíza pripravila rozhovor z jedným z nich, so svetovo uznávaným slovenským vedcom pracujúcim v CERN‑e.

logo Televízie Markíza(24.102015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 15/26; Jozef Demeter , Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Nevie vaše dospievajúce dieťa, čím sa chce v budúcnosti živiť?"

Zlatica Švajdová-Puškárová, moderátorka: „Možno mu pomôže Vedecká roadshow, ktorá v týchto dňoch putuje po Slovensku. V Košiciach zaujal tínedžerov aj svetovo uznávaný slovenský vedec pracujúci v CERN‑e."

Jozef Demeter, redaktor: „Takto vyzerajú častice v takzvanej hmlovej komore. Ich detektor predstavil v Košiciach slovenský vedec, ktorý dvadsaťdva rokov pracuje v Urýchľovači častíc v CERN‑e."

Karel Šafařík, vedec: „Jeho objaviteľ dostal Nobelovu cenu. V tom detektore sa napríklad objavil pozitróny a dlhé doby sa používal na zviditeľňovanie častíc najmä kozmického žiarenia."

Jozef Demeter: „Na Vedeckej roadshow sa postupne predstavia odborníci z desiatich vedných disciplín. Ich prednášky a experimenty uvidí viac ako pätnásťtisíc detí na Slovensku."

(začiatok ankety)
Študent: „Určite som sa dozvedel nové veci a dnešné chápanie nášho sveta."
Študent: „Na fyzike ma zaujíma viac hmlová komora."
Jozef Demeter: „Nie všetci však z fyziky zdieľali nadšenie chlapcov."
Študentka: „Nebaví ma a teraz už vôbec možno a pritom viac chémia ma asi bude baviť."
(koniec ankety)

Jozef Demeter: „Tak či onak, experimenty v CERN‑e pomáhajú vedcom okrem praktických vynálezov pochopiť, ako vyzeral vesmír mikrosekundy po Veľkom tresku. Že na čo nám to bude?"

Karel Šafařík: „Ja som si istý, že to bude na niečo dobré za dvadsať, za päťdesiat rokov. Ale presne na čo, to nevieme."

Jozef Demeter: „Pre plánovanú prestávku bol urýchľovač vo Švajčiarsku dva roky odstavený. Od jari však pracuje s dvojnásobným výkonom. Očakávania sú preto na mieste."

Karel Šafařík: „Ak v tejto oblasti hmotnosti existujú nejaké nové častice, tak sa budú dať objaviť za tieto ďalšie tri roky."

Jozef Demeter: „No a verte, že aj vedci v CERN‑e sú len ľudia."

Karel Šafařík: „Urýchľovač, jeho centrálna časť je vákuová trubica, v ktorej lietajú tie častice, to bolo otvorené a to zavreli, tak tam niekto zabudol plechovku od piva. Našla sa pred tým, než sa to spustilo."

Jozef Demeter: „Nový druh piva nevznikol?"

Karel Šafařík: „Nie."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač