Nobelova cena za lieky proti parazitom

08. 10. 2015

Vo Švédsku sa začal týždeň vyhlasovania Nobelových cien. Prvými laureátmi sú traja parazitológovia. Slovenský parazitológ Ondriska cenu pre svojich zahraničných kolegov privítal. Osveta a viac informácií môžu podľa neho pomôcť predchádzať vážnym parazitickým chorobám v problémových oblastiach v Afrike či Ázii.

logo Televízie STV 1(05. 10. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 9/26; Matúš Dávid a Ľubomír Bajaník, Janette Štefánková)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Vo Švédsku sa začal týždeň vyhlasovania Nobelových cien. Prvými laureátmi sú traja parazitológovia."

Janette Štefánková, moderátorka: „Cenu získali za revolučný pokrok v medicíne, konkrétne v liečbe vážnych parazitických ochorení a malárie. Tento rok bolo nominovaných vyše tristo vedcov z celého sveta."

Ľubomír Bajaník: „Parazitológ František Ondriska napriek pokroku v liečbe zdôrazňuje prevenciu."

Matúš Dávid, redaktor: „Ukázali svetu, ako liečiť parazity, teraz ich odmenili za celoživotnú vedeckú prácu. Osemdesiatpäťročný Ír pôsobiaci v Spojených štátoch William C. Campbell získal Nobelovú cenu spolu s japonským biochemikom, osemdesiatročným Satošim Omurom. Obaja vedci využili vzorky z prírodných látok a objavili nový liek. Ten pomáha v boji proti vážnym parazitickým chorobám, napríklad elefantiáze, ľudovo nazývanej slonia choroba – do tela človeka prenikne parazit a poškodí lymfatický systém, spôsobuje to veľké bolesti a opuchy končatín, pacienti vtedy často trpia aj psychicky. Parazitológ František Ondriska pripomína, že u nás tieto nebezpečné parazity nie sú, no keďže niektorí ľudia radi cestujú do tropických oblastí, mali by sa pred cestou informovať o tom, ako sa chrániť."

František Ondriska, šéf oddelenia parazitológie, HPL: „Tam je konkrétne hovorené o dvoch tenkých dlhých červoch, ktoré sa nazývajú filárie odborne. Jeden spôsobuje takzvanú riečnu slepotu a jeden spôsobuje lymfatickú filariózu. Čiže sú to ochorenia veľmi nebezpečné."

Matúš Dávid: „Vedecká komisia ocenila aj to, že vďaka novým liekom môžu choré deti v rozvojových krajinách opäť chodiť do školy a dospelí môžu znovu pracovať. To pomáha ekonomickému rastu krajín. Jeden z laureátov Japonec Satoši Omura takto vysvetlil svoj prínos lekárskej vede."

Satoši Omura, laureát Nobelovej ceny za medicínu: „Požičal som si od baktérií ich silu. Nevynašiel som nič veľké. Preto neviem, či si tú cenu zaslúžim."

Matúš Dávid: „Tohtoročnú Nobelovu cenu za medicínu získala aj osemdesiatštyriročná Číňanka Tchu Jou‑Jou, špecialistka na tradičnú čínsku medicínu. Objavila jeden z najúčinnejších liekov proti malárii. Smrteľná choroba prenášaná komármi napriek pokroku vo vede stále zabíja ročne viac ako pol milióna ľudí, najmä deti z najchudobnejších častí Afriky. V minulosti maláriu liečili rôznymi látkami, no tie postupne prestávali zaberať a stali sa odolnými. Čínska vedkyňa využila rastlinu artemisia annua, teda palinu ročnú."

František Ondriska: „Tento preparát je použiteľný hlavne teda namiesto v tých oblastiach, kde tá rezistencia je, na preparáty ostatné, takže by mohol byť veľmi účinný pre liečbu malárie."

Matúš Dávid: „Slovenský parazitológ Ondriska cenu pre svojich zahraničných kolegov privítal. Osveta a viac informácií môžu podľa neho pomôcť predchádzať vážnym parazitickým chorobám v problémových oblastiach v Afrike, či Ázii."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač