„Nobelovka" za výskum DNA

13. 10. 2015

Kráľovská švédska akadémia vied sa rozhodla udeliť Nobelovu cenu za rok 2015 v kategórii Chémia Tomasovi Lindahlovi, Paulovi Modrichovi a Azizovi Sancarovi.

Televízna stanica TA 3_logo

(07. 10. 2015; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18:30; por. 13/16; Vlado Lichvár, Alfonz Šuran)

Alfonz Šuran, moderátor: „Švédska kráľovská akadémia oznámila mená laureátov Nobelovej ceny za chémiu. Sú nimi traja vedci zo Švédska, Spojených štátov a z Turecka. Ocenení sú za objav mechanizmu opráv DNA."

Goran Hansoon, tajomník švédskej kráľovskej akadémie: „Kráľovská švédska akadémia vied sa rozhodla udeliť Nobelovu cenu za rok 2015 v kategórii Chémia Tomasovi Lindahlovi, Paulovi Modrichovi a Azizovi Sancarovi."

Vlado Lichvár, redaktor: „Podľa vyhlásenia akadémie trojica vedcov zmapovala, ako na úrovni molekúl bunky opravujú poškodenú DNA a tým chránia genetickú informáciu. Ich práca prináša základné poznanie o tom, ako fungujú živé bunky a je využiteľná napríklad pri vývoji nových spôsobov liečby rakoviny."

Sara Snogerup Linseová, profesorka chémie na univerzite v Lunde: „Lindahl sa venuje takzvanej excíznej oprave. Modrich ukázal, ako bunky opravujú chyby, ktoré vznikajú, keď sa DNA replikuje počas delenia bunky. A Sancar zase mapoval mechanizmus, ktorý bunky využívajú na opravy poškodenia DNA účinkom UV žiarenia."

Vlado Lichvár: „Trojica vedcov si rozdelí sumu osem miliónov švédskych korún, čo je približne osemstopäťdesiattisíc eur. Nobelovu cenu im slávnostne odovzdajú desiateho decembra. Vyhlasovanie mien laureátov Nobelových cien bude ešte pokračovať. Vo štvrtok sa dozvieme meno oceneného v oblasti literatúry a v piatok meno nositeľa Nobelovej ceny za mier."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
chemické vedy, ceny za vedu a techniku

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač