Oplatí sa študovať vedu a techniku, mnohí slovenskí vedci sa úspešne uplatnili v zahraničí

26. 10. 2015

Študovať vedu a techniku sa oplatí, tvrdia uznávaní slovenskí vedci, ktorí sa presadili aj v zahraničí. Počas tohto mesiaca sa s nimi stretne vyše 15 tisíc stredoškolákov, ktorým odborníci predstavia fascinujúci svet techniky a prírodných odborov. Možnosť diskutovať s vedcami doteraz využili študenti v Žiline, Banskej a Považskej Bystrici, Nových Zámkoch a v Trnave. Rozhovor s niektorými z vedcov v zahraničí pripravila Rozhlasová stanica Regina.

logo Rozhlasovej stanice Regina(19. 10. 2015; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17:00; por. 10/16; Lenka Bodová,  Jana Zvalová)

Jana Zvalová, moderátorka RTVS: „Študovať vedu a techniku sa oplatí, tvrdia uznávaní slovenskí vedci, ktorí sa presadili aj v zahraničí. Počas tohto mesiaca sa s nimi stretne vyše 15 tisíc stredoškolákov, ktorým odborníci predstavia fascinujúci svet techniky a prírodných odborov. Možnosť diskutovať s vedcami doteraz využili študenti v Žiline, Banskej a Považskej Bystrici, Nových Zámkoch a v Trnave."

Lenka Bodová, redaktorka RTVS: „Dôkazom, že slovenskí vedci sa môžu presadiť aj v zahraničí, je Karel Šafařik. Už 20 rokov pôsobí v jednom z najväčších svetových vedeckých centier, vo švajčiarskom CERN-e. Pracuje na urýchľovači častíc, teda na projekte, ktorý má pomôcť vyriešiť záhadu vesmíru. V tomto uznávanom centre sa môžu uplatniť nielen fyzici, ale aj absolventi technických škôl, strojári či informatici. So slovenskými študentmi má Karel Šafařik. Dobré skúsenosti."

Karel Šafařik, slovenský vedec pracujúci v CERN-e: „Ja si myslím, že sa nemáme za čo hanbiť, myslím, že úroveň tých mladých ľudí, ktorí sa do toho pustili, je porovnateľná, niekedy aj lepšia v porovnaní s inými európskymi štátmi."

Lenka Bodová: „Študovať techniku odporúča aj Rudolf Jánoš, ktorý momentálne pracuje na vývoji robotických zariadení, napríklad pomôcok pre ľudí s telesným postihnutím. Pred 5 rokmi sa stal majstrom v robotickom futbale."

Rudolf Jánoš, pracuje na vývoji robotických zariadení: „Systém funguje tak, že roboty sú kolesové, ale skúma sa tam dynamika a riadenie v rýchlosti. A celý tento robotický systém sme si postavili sami od základov."

Lenka Bodová: „Do konca októbra sa môžu stredoškoláci z celého Slovenska stretnúť s ďalšími slovenskými vedcami v rámci projektu Vedecká Roadshow. Koordinátora projektu Martina Michalicu prekvapil veľký záujem stredoškolákov o prednášky."

Martin Michalica, koordinátor projektu Vedecká Roadshow: „Tí mladí sa nehanbia, proste nesedia tam celých 90 minút len tak, ale naozaj sú otvorení novým informáciám, zapájajú sa, hlásia sa, čiže je to skvelá vizitka práve aj pre pedagógov."

Lenka Bodová: „V roku 2015 poskytla vláda na rozvoj vysokoškolskej vedy a techniky vyše 140 miliónov eur zo štátnej kasy. Lenka Bodová, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Tlač