Slovenka, ktorá pôsobila v NASA

05. 10. 2015

Mladá slovenská vedkyňa – astrobiologička Michaela Musilová pôsobila jeden rok v americkej vesmírnej agentúre NASA a dostala naozaj zaujímavú úlohu. Rozhovor s ňou  pre Televíznu stanicu JOJ pripravila M. Dulaiová.

logo Televízie JOJ(3. 10. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 6/22; Marika Dulaiová a Ľuboš Sarnovský, Aneta Sedlmair Parišková)

Ľuboš Sarnovský, moderátor: Ozaj, čím ste chceli byť, keď ste boli malí?"

Aneta Sedlmair Parišková, moderátorka: „Keď sa pýtaš aj mňa, tak napríklad..."

Ľuboš Sarnovský: „No napríklad."

Aneta Sedlmair Parišková: „Napríklad zubárkou, alebo učiteľkou. A ty? Moderátorom."

Ľuboš Sarnovský: „No keby si chcela byť Ribanna, ja som mohol byť Winnetou, napríklad."

Aneta Sedlmair Parišková: „Ty si chcel byť Winnetou?"

Ľuboš Sarnovský: „Chvíľku ma to držalo, hej."

Aneta Sedlmair Parišková: „Dobre, Winnetou, ale pravda je taká  –  tak, ako v tvojom prípade, aj v iných  –  že vo väčšine prípadov detské sny zostávajú len snami. No Slovenka, ktorú vám predstavíme, si jeden zo snov splnila."

Ľuboš Sarnovský: „Astrobiologička Michaela Musilová pôsobila jeden rok v americkej vesmírnej agentúre NASA a dostala naozaj zaujímavú úlohu."

Marika Dulaiová, redaktorka: „Zatiaľ čo pre nás, obyčajných ľudí je Mars síce veľmi zaujímavá, no príliš vzdialená planéta, ona má na nej svoje meno, a to vďaka robotovi, ktorého tam vyslala vesmírna americká agentúra. Úlohou Michaely Musilovej v rámci tímu, ktorý sa na vyslanie robota podieľal, bolo ochrániť červenú planétu pred votrelcami zo Zeme, a to doslova."

Michaela Musilová, astrobiologička: „Mojou úlohou hlavne bolo ho sterilizovať, aby sme práve zo Zeme neniesli mikróby na Mars, tým pádom ho nekontaminovali, lebo to je jeden z tých problémov a tá irónia, že my tam hľadáme život a vlastne by sme ho tam aj sami mohli priviesť."

Marika Dulaiová: „Či je aj niekde inde, ako na našej planéte, po tom ľudstvo pátra už roky."

Michaela Musilová: „Tým, že je toľko iných hviezd a planetárnych sústav okolo nich, množstvo galaxií a podobne vo vesmíre, si myslím, že nádej, že aspoň taký mikrobiálny život určite je."

Marika Dulaiová: „Aktuálne sa v tomto smere najviac hovorí už o spomínanom Marse, kde momentálne objavili tečúcu vodu."

Michaela Musilová: „Je to určite pre nás, astrobiológov veľmi dobrá novinka, lebo to, že tam je tečúca voda, znamená, že teda by tam aj v dnešnej dobe mohol byť nejaký ten život."

Marika Dulaiová: „Problémom však ostáva, že zatiaľ chýbajú rukolapné dôkazy, a aj vzorky z povrchu planéty, ktorá je k nám jednou z najbližších."

Michaela Musilová: „Doteraz neexistuje nejaká misia, ktorá by priniesla niečo späť, ale na tom práve pracujú v NASA."

Marika Dulaiová: „Aj preto by sa mladá vedkyňa raz do americkej vesmírnej agentúry, v ktorej pracovala ako prvá Slovenka, rada vrátila. Mars má totiž veľmi podobnú históriu, ako Zem."

Michaela Musilová: „Je to aj teda planéta, kde by sa teoreticky mohli podmienky zmeniť takým priaznivejším pre ľudí, aby tam mohli aj nejaké kolónie vybudovať."

Marika Dulaiová: „NASA aj za účasti Michaely napríklad overila, čo sa dá vypestovať v nasimulovaných extrémnych marťanských podmienkach."

Michaela Musilová: „Tam môže byť človek takým akože astronautom. Síce tu na Zemi, ale vlastne musí tiež žiť v podobných podmienkach, ako by boli napríklad na Marse."

Marika Dulaiová: „Jeden jej sen však zostáva naďalej snom  –  po výskume v simulovaných marťanských podmienkach by si totiž dvadsaťpäťročná Slovenka rada zaletela reálne do kozmu."

Michaela Musilová: „Teraz, čo Slovensko sa stalo vlastne ako kooperatívnym štátom s ESA, Európskou vesmírnou agentúrou, tak je nádej, že keď sa staneme členmi plnými, tak možno aj budeme môcť mať slovenských astronautov, takže to veľmi dúfam."

Publikované z monitoringu STORIN s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
ženy vo vede, astronómia

Tlač