Slovenské nápady mieria do Fínska

23. 10. 2015

Prezident Andrej Kiska otvoril vo Fínsku Slovenský styčný úrad pre inovácie. Ide o prvý úrad v zahraničí tohto druhu. Relatívne malá miestnosť sa nachádza v budove najväčšieho fínskeho start-up inkubátora Espoo neďaleko Helsínk. Podľa prezidenta ide o spôsob, ako dostať dobré slovenské nápady do sveta.

Televízna stanica STV 1_logo

(22. 10. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 12/23; Matúš Jaco, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Prezident Andrej Kiska otvoril vo Fínsku Slovenský styčný úrad pre inovácie. Je to nový druh našich úradov v zahraničí a tento je úplne prvý. Podľa prezidenta, ktorý je sám veľkým podporovateľom inovácií. Ide o spôsob, ako dostať dobré slovenské nápady do sveta."

Matúš Jaco, redaktor: „Relatívne malá miestnosť, veľká štyri krát tri metre, sa nachádza v budove najväčšieho fínskeho start-up inkubátora Espoo neďaleko Helsínk. Absolventi škôl, ktorí majú nápad, ale nemajú počiatočný kapitál, si tu môžu lacno prenajať priestor a začať pracovať. Podľa prezidenta, ktorý centrum otváral, je jeho pridaná hodnota v možnosti komunikovať s ďalšími inovátormi."

Andrej Kiska, prezident SR: „Inšpirovať sa, dostať nové nápady. Takže si myslím, že tu, v takom najkvalitnejšom, najlepšom v severnej Európe, je veľmi dobré miesto, kde sme mohli začať. Plánujú sa ďalšie dva – jedno v Spojených štátoch, jedno v Anglicku."

Matúš Jaco: „Úrad by mal nateraz fungovať tak, že v ňom bude pracovať zamestnanec ambasády. Tá zaplatí aj na fínske pomery nízky nájom, štyristo eur na mesiac. Slovenský veľvyslanec vo Fínsku Tibor Králik by chcel, aby bol úrad postupne financovaný z verejných aj súkromných peňazí."

Tibor Králik, veľvyslanec SR vo Fínsku: „Na tejto báze v podstate pracuje viacero fínskych vedecko-technických inovačných inštitúcií. Osobitne je to TEKES a jeho centrá inovačno-technologické, ktoré pracujú práve na tomto mechanizme vedecko-súkromného partnerstva."

Matúš Jaco: „Takouto organizáciou je aj najprestížnejšia severoeurópska univerzita Aalto, s ktorou dnes Žilinská univerzita podpísala memorandum o spolupráci. Kým teraz si vymieňajú len vedeckých pracovníkov, v najbližších rokoch je ich ambíciou vybudovať spoločné vedecké centrum Fínov a Slovákov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
inovácie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

A. Kiska hovoril o inováciách i v Tallinne

Tlač