V oblasti výskumu kvantových technológií má Slovensko dobrý cveng

19. 10. 2015

Rozhlasová stanica Lumen_logo(14. 10. 2015; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 22/25; Jana Horniaková)

Jana Horniaková, moderátorka: „V oblasti výskumu kvantových technológií má v Európe Slovensko dobrý cveng. Ukázala to aj konferencia o kvantovej technológii v Bruseli. Minister školstva Juraj Draxler uviedol, že chceme aj politicky prispievať k užitočným informáciám a iniciatívam na európskej úrovni, ktoré prepájajú akademický výskum s priemyselným využitím."

Juraj Draxler (nom. Smeru SD), minister školstva: „Vzhľadom na to, že Slovenská republika preberie predsedníctvo Európskej únie, je dôležité, aby naši partneri vedeli, či aj my budeme vedieť pripraviť pôdu na to, aby dochádzalo k lepšiemu prepájaniu akademického základného výskumu na aplikovaný výskum."

Jana Horniaková: „Najväčší európski konkurenti, Spojené štáty americké a Čína investujú veľké prostriedky do komerčného využitia technológií založených na kvantovej mechanike. Myslí si to aj Vladimír Bužek z Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied."

Vladimír Bužek, Fyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied: „V podstate budúcnosť bude kvantová, ako tomuto sa nevyhneme z niekoľkých dôvodov. Súčasné technológie sú energeticky ohromne náročné, tá úspora môže byť obrovská a kvantové počítače nevyžadujú energiu, to je jeden príklad. Druhý príklad je bezpečnosť. Príklady ostatných rokov ukazujú, že naše komunikačné systémy sú nabúrateľné. Kvantová fyzika poskytuje absolútnu bezpečnosť."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, Slovenská akadémia vied, technológie

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač