Premena SAV pripadne ďalšiemu ministrovi

23. 11. 2015

Premena Slovenskej akadémie vied na modernú výskumnú inštitúciu sa zastavila. Ústavy akadémie sa mali vďaka novému zákonu od januára zmeniť na verejné výskumné inštitúcie. Uľahčilo by im to spoluprácu s firmami a mohli by si viac zarobiť. Tejto téme sa redaktori Televíznej stanice STV 1 venovali v nasledujúcom  rozhovore.

logo Televíznej stanice STV 1(21. 11. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 11/24; Daniela Hajčáková, Janette Štefánková, Ľubomír Bajaník)

Janette Štefánková, moderátorka: „Premena Slovenskej akadémie vied na modernú výskumnú inštitúciu sa zastavila. Ústavy akadémie sa mali vďaka novému zákonu od januára zmeniť na verejné výskumné inštitúcie. Uľahčilo by im to spoluprácu s firmami a mohli by si viac zarobiť."

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Doteraz sa takýto zákon na rokovanie vlády nedostal. Predseda akadémie tvrdí, že odkladanie zákona vedcov brzdí v tom, aby mohli samostatnejšie hospodáriť."

Daniela Hajčáková, redaktorka: „Ústav polymérov Slovenskej akadémie vied vyvinul elektrovodivé lepidlá, ktoré opravia poškodené vyhrievané sklá na aute. Vo veľkom ich vyrábať nemôžu. Nemajú na to kapacity. Pomohlo by, keby mohli vstúpiť do podniku. To im však nedovoľuje súčasná legislatíva."

Ivan Chodák, Ústav polymérov SAV: „Keby boli tieto možnosti spolupráce s firmami priame, ústav – firma, tak by sa podstatne zvýšil počet a možno aj objem tých prostriedkov, ktoré sme schopní zarobiť práve takýmito komerčnými činnosťami."

Daniela Hajčáková: „Akadémia je rozpočtovou organizáciou štátu. Jej fungovanie teda závisí od peňazí zo štátneho rozpočtu. To sa nezmení ani po januári, aj keď sa od tohto dátumu so zmenou rátalo. Pripravovaný zákon o verejných výskumných inštitúciách, ktorý by ústavom akadémie rozviazal ruky pri podnikaní, sa na rokovanie vlády doteraz nedostal. Predseda akadémie tvrdí, že oficiálny dôvod nepoznajú."

Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied: „My nemôžeme celkom plniť funkciu v tejto forme hospodárenia, ktorá sa od nás očakáva, že budeme aktívnejší vo vzťahu k priemyslu, že budeme aktívnejší pri transfere poznatkov do praxe."

Daniela Hajčáková: „Premena akadémie sa riešila už za ministra Dušana Čaploviča. V apríli tohto roka zákon zabrzdili pripomienky zboru poradcov premiéra. Súčasný šéf rezortu školstva hovorí, že akadémia zmenu potrebuje. Napriek mnohým rokovaniam v podobe zákona ho však presadiť nedokázal. Proces podľa ministra školstva zdržali viaceré námietky, napríklad aj otázka o majetku, či je dostatočne garantované, aby štát neprišiel o lukratívne budovy."

Juraj Draxler, minister školstva SR (nom. Smer‑SD): „Napríklad Smolenický zámok alebo tá samotná hlavná budova, ktorá je na Štefánikovej v Bratislave. Ja som bol presvedčený a som presvedčený o tom, že tie poistky v zákone sú dostatočné. Ale zdá sa, že to treba ďalej vysvetľovať. V podstate nemáme inú možnosť, ako vrátiť sa k tomu po voľbách."

Daniela Hajčáková: „Vedci sa ešte v lete obávali, že odloženie zákona môže ohroziť čerpanie eurofondov. Právna forma akadémie by sa totiž menila počas programového obdobia."

Juraj Draxler, minister školstva SR (nom. Smer‑SD): „Keď som mal aj osobné rokovania s predstaviteľmi Európskej komisie, dostal som ubezpečenie, že to neohrozí čerpanie."

Daniela Hajčáková: „Slovenská akadémia vied je jedinou akadémiou v rámci krajín V4, ktorá ešte nemá verejnoprávnu formu. Vedenie SAV‑ky však hovorí, že na zmenu sa už pripravujú. V nasledujúcom období by sa mal počet ústavov akadémie znížiť z päťdesiatich šiestich na štyridsaťosem."

Publikované z monitoringu STORIN s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Tlač