Slovenky rodia stále menej
Slovensko starne a vedci varujú, že už to bude len horšie. Môže za to fakt, že ženy odkladajú materstvo na neskôr.
(24.11.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 10/28; Jozef Demeter, Zuzana Fečová / Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)
Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Slovensko starne a vedci varujú, že už to bude len horšie. Môže za to fakt, že ženy odkladajú materstvo na neskôr."
Jaroslav Zápala, moderátor: „Kým pred dvadsiatimi piatimi rokmi rodili Slovenky minimálne dve deti, dnešné tridsiatničky až tak veľmi po deťoch netúžia. Pre mnohé je prvoradá kariéra, či cestovanie."
Zuzana Fečová, redaktorka: „Ženy dnes rodia v osemnástich už len výnimočne. Odkladanie rodičovstva sa stalo trendom nielen na Slovensku, ale vo všetkých západných krajinách. Prioritou žien sa stalo vzdelanie, kariéra, či peniaze."
(začiatok ankety)
Opýtaná 1: „Po tridsiatke asi. Vyštudovať a troška sa zabývať a tak."
Opýtaný 2: „Precestovať svet, to je moje."
Opýtaná 3: „Kariéra a cestovanie."
(koniec ankety)
Gabriel Bianchi, Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV: „Potom ako čerešničku na torte veľmi rozumne, teda veľmi strategicky plánujú, že áno, potom dieťa, ale až potom."
Zuzana Fečová: „Súčasný trend je taký, že Slováci sa s prvým dieťaťom príliš neponáhľajú a s druhým už tobôž nie. Takýmto tempom sa posúva rodičovský vek v priemere o sedem rokov. Ženy dnes rodia bežne v dvadsiatich siedmich rokoch, no nie je to pravidlom."
(začiatok ankety)
Opýtaná 4: „Mala som dieťa v auguste, to znamená, že v dvadsiatich troch rokoch. A myslím si, že je dobré mať dieťa v skorom veku a potom si robiť kariéru."
(koniec ankety)
Zuzana Fečová: „Lenže praktický život stále častejšie predbieha emočnú túžbu po dieťati."
Sylvia Porubänová, sociologička: „Šesťdesiat percent žien by volilo za každých okolností možnosť skombinovať rodinný život s pracovným životom."
Zuzana Fečová: „Nebolo to tak ale vždy. Pôrodný boom sa spomalil po roku 2000. Ženy, ktoré sa narodili po roku 1970, prehodnotili priority a materstvo odložili na vedľajšiu koľaj, až po tridsiatke."
Branislav Šprocha, demograf: „Tie mladšie ročníky žien už odmietli ten zabehaný model veľmi skorého materstva a jednoducho začali odkladať výrazne to materstvo a ten materský debut do vyššieho veku."
Zuzana Fečová: „Podľa demografa tak pomaly vymizne častý model rodiny s dvoma deťmi."
Branislav Šprocha: „Jednoznačne z toho vyplýva do budúcnosti to, že v podstate naše ženy budú čoraz častejšie matkami len jedného dieťaťa."
Zuzana Fečová: „Kým bezdetnosť bola v minulosti skôr raritou, u žien narodených po roku 1980 už vraj bude bežnou realitou. A tak nám Slovensko systematicky starne. Už dnes tvoria dôchodcovia pätnásť percent našej krajiny. Vedci tvrdia, že toto číslo ešte rapídne vzrastie. O päťdesiat rokov prídu na dôchodok najsilnejšie ročníky, narodené v päťdesiatych a sedemdesiatych rokoch a dôchodcom bude každý tretí Slovák. Problémom je, že na toľkých dôchodcov niekto bude musieť pracovať."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(AO)
Kľúčové slová:psychologické vedy , sociálna a ekonomická geografia
Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?