Slovenky rodia stále menej

27. 11. 2015

Slovensko starne a vedci varujú, že už to bude len horšie. Môže za to fakt, že ženy odkladajú materstvo na neskôr.

(24.11.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 10/28; Jozef Demeter, Zuzana Fečová / Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Slovensko starne a vedci varujú, že už to bude len horšie. Môže za to fakt, že ženy odkladajú materstvo na neskôr."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Kým pred dvadsiatimi piatimi rokmi rodili Slovenky minimálne dve deti, dnešné tridsiatničky až tak veľmi po deťoch netúžia. Pre mnohé je prvoradá kariéra, či cestovanie."

Zuzana Fečová, redaktorka: „Ženy dnes rodia v osemnástich už len výnimočne. Odkladanie rodičovstva sa stalo trendom nielen na Slovensku, ale vo všetkých západných krajinách. Prioritou žien sa stalo vzdelanie, kariéra, či peniaze."

(začiatok ankety)

Opýtaná 1: „Po tridsiatke asi. Vyštudovať a troška sa zabývať a tak."

Opýtaný 2: „Precestovať svet, to je moje."

Opýtaná 3: „Kariéra a cestovanie."

(koniec ankety)

Gabriel Bianchi, Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV: „Potom ako čerešničku na torte veľmi rozumne, teda veľmi strategicky plánujú, že áno, potom dieťa, ale až potom."

Zuzana Fečová: „Súčasný trend je taký, že Slováci sa s prvým dieťaťom príliš neponáhľajú a s druhým už tobôž nie. Takýmto tempom sa posúva rodičovský vek v priemere o sedem rokov. Ženy dnes rodia bežne v dvadsiatich siedmich rokoch, no nie je to pravidlom."

(začiatok ankety)

Opýtaná 4: „Mala som dieťa v auguste, to znamená, že v dvadsiatich troch rokoch. A myslím si, že je dobré mať dieťa v skorom veku a potom si robiť kariéru."

(koniec ankety)

Zuzana Fečová: „Lenže praktický život stále častejšie predbieha emočnú túžbu po dieťati."

Sylvia Porubänová, sociologička: „Šesťdesiat percent žien by volilo za každých okolností možnosť skombinovať rodinný život s pracovným životom."

Zuzana Fečová: „Nebolo to tak ale vždy. Pôrodný boom sa spomalil po roku 2000. Ženy, ktoré sa narodili po roku 1970, prehodnotili priority a materstvo odložili na vedľajšiu koľaj, až po tridsiatke."

Branislav Šprocha, demograf: „Tie mladšie ročníky žien už odmietli ten zabehaný model veľmi skorého materstva a jednoducho začali odkladať výrazne to materstvo a ten materský debut do vyššieho veku."

Zuzana Fečová: „Podľa demografa tak pomaly vymizne častý model rodiny s dvoma deťmi."

Branislav Šprocha: „Jednoznačne z toho vyplýva do budúcnosti to, že v podstate naše ženy budú čoraz častejšie matkami len jedného dieťaťa."

Zuzana Fečová: „Kým bezdetnosť bola v minulosti skôr raritou, u žien narodených po roku 1980 už vraj bude bežnou realitou. A tak nám Slovensko systematicky starne. Už dnes tvoria dôchodcovia pätnásť percent našej krajiny. Vedci tvrdia, že toto číslo ešte rapídne vzrastie. O päťdesiat rokov prídu na dôchodok najsilnejšie ročníky, narodené v päťdesiatych a sedemdesiatych rokoch a dôchodcom bude každý tretí Slovák. Problémom je, že na toľkých dôchodcov niekto bude musieť pracovať."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(AO)

Kľúčové slová:
psychologické vedy , sociálna a ekonomická geografia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač