Svätá vojna proti Západu

19. 11. 2015

Doteraz bol Islamský štát hrozbou najmä pre Blízky východ, kde chcel upevniť svoje pozície a rozšíriť takzvaný kalifát. Po piatku sa však všetko zmenilo, extrémisti začali svoje ťaženie na západ.

(16.11.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 3/25; Veronika Ostrihoňová / Zlatica Švajdová Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Teroristi chcú zobrať Európe spánok. Hrozia po Paríži aj ďalšie útoky?"

Patrik Švajda, moderátor: „Islamský štát dnes zverejnil video, v ktorom sa vyhráža všetkým krajinám, ktoré sa angažujú v Sýrii."

Zlatica Švajdová Puškárová: „Jeho pravosť sa zatiaľ nepodarilo potvrdiť. Islamský štát radikálne zmenil svoju stratégiu a nikto nevie, čo sa dá od neho očakávať."

Redaktor: „Hovoríme štátom, ktoré sa zúčastňujú na tomto križiackom ťažení, nech nám je Boh svedkom, že zažijú, ak Boh dá, taký deň, aký zažilo Francúzsko. A nech nám je Boh svedkom, tak, ako sme udreli v srdci Francúzska v Paríži, tak prisaháme, že udrieme na Ameriku v jej srdci vo Washingtone."

Veronika Ostrihoňová, redaktorka: „Doteraz bol Islamský štát hrozbou najmä pre Blízky východ, kde chcel upevniť svoje pozície a rozšíriť takzvaný kalifát. Po piatku sa však všetko zmenilo, extrémisti začali svoje ťaženie na západ."

Emanuel Beško, arabista SAV: „Ide jednoznačne o zmenu stratégie."

Ivo Samson, bezpečnostný analytik: „Samotné budovanie kalifátu je založené na tom, že kalifát bude expandovať, takže teroristické útoky patria k budovaniu."

Veronika Ostrihoňová: „Útoky v Paríži prišli v čase, keď sa Islamskému štátu nedarí najlepšie a jeho pozícia v regióne je oslabená. Takáto ukážka sily by mu mohla získať viac prívržencov."

Jaroslav Drobný, arabista: „Je to čistá propagácia, dať o sebe proste vedieť, ukázať, že dokážu zasiahnuť aj európsku krajinu."

Veronika Ostrihoňová: „Odborníci za piatkovou masakrou vidia ešte viac."

Emanuel Beško: „Snaha zatiahnuť Francúzsko do pozemnej operácie, keďže v súčasnosti Francúzsko bombarduje územie ovládané Islamským štátom zo vzduchu, voči čomu Islamský štát nemá vojenské prostriedky ‑ v prípade pozemnej intervencie by mohol využiť vlastne tie svoje najväčšie prednosti."

Veronika Ostrihoňová: „Zaujímavé je, odkiaľ berie Islamský štát na svoj teror peniaze. Kontroluje väčšinu ropných zdrojov v Sýrii a v Iraku. Svoju rolu v tom však hrá aj Saudská Arábia ‑ podporuje radikálnych islamistov a medzi nimi sú aj extrémisti. Iróniou je, že najväčší spojenec Saudskej Arábie je Amerika."

Ivo Samson: „Amerika o tom vie, ale Amerika má svoje globálne strategické záujmy a je, ako vieme, schopná spojiť sa aj s krajinami, ktoré majú od demokracie dosť ďaleko."

Veronika Ostrihoňová: „Amerika Saudskú Arábiu potrebuje kvôli rope, ale aj kvôli udržaniu situácie v regióne."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

Fotozdroj: Videoarchív Televízie Markíza
Kliknutím na foto sa zobrazí plné rozlíšenie

(AO)

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač