Univerzita 21. storočia

02. 11. 2015

Študenti a zástupcovia vysokých  škôl sa historicky prvý raz stretli priamo v parlamente s ministrom školstva J. Draxlerom, aby otvorene hovorili o tom, čo ich najviac trápi. Otvorili najcitlivejšie problémy na slovenských univerzitách.

logo Televízie JOJ(31. 10. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 14/21; Klaudia Suchomel Guzová, Ján Mečiar, Lucia Barmošová)

Ján Mečiar, moderátor: „Digitálne technológie, moderné učebne, otvorené diskusie medzi profesormi a študentmi – aj takto by mala podľa slovenských študentov vyzerať univerzita na Slovensku v dvadsiatom prvom storočí."

Lucia Barmošová, moderátorka: „Práve preto sa historicky prvý raz stretli priamo v parlamente s ministrom školstva Draxlerom, aby otvorene hovorili o tom, čo ich najviac trápi."

Ján Mečiar: „No a vďaka tomu v Národnej rade to vyzeralo trochu inak ako zvyčajne."

Klaudia Suchomel Guzová, redaktorka: „Namiesto skutočných poslancov do poslaneckých lavíc zasadli študenti a zástupcovia vysokých škôl. Otvorili najcitlivejšie problémy na slovenských univerzitách, ostro a priamo hovorili o tom, čo ich najviac trápi."

(začiatok ankety)

Opýtaná 1: „Chýbajú veľmi dobré knižnice. To, že tam tie knihy chýbajú, je ich tam nedostatok a je to všetko zastaralé."

Opýtaný 2: „Prichádzajú aj nové technológie a nové veci a myslím si, že tieto nové veci by sa mali viac zakomponovať do učebných tých plánov."

Opýtaná 3: „Niekedy je to taký odstup profesorov od tých študentov. Možno nevedia pochopiť, že tá doba napreduje."

(koniec ankety)

Klaudia Suchomel Guzová: „Priamo od študentov si citlivé otázky vypočul aj minister školstva Draxler. Podľa neho je však treba školy v prvom rade modernejšie vybaviť a sústrediť sa aj na školské ubytovanie."

Juraj Draxler, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR: „Väčšinou je situácia na slovenských univerzitách stále nie potešujúca, sú tam šedivé steny. Ani nebudem hovoriť o tom, ako vyzerajú napríklad vysokoškolské internáty."

Klaudia Suchomel Guzová: „Ak by sme sa pozreli na rebríček najlepších univerzít v Európe, na prvých troch miestach je Oxford, potom Cambridge, a potom Švajčiarsky federálny technologický inštitút. Naša najstaršia slovenská univerzita (Univerzita Komenského v Bratislave) sa pri poslednom hodnotení umiestnila na šesťsto osemdesiatom piatom mieste. Na Oxfordskej univerzite niekoľkokrát prednášala aj Iveta Radičová. A tu je jej návod na to, ako sa môže Univerzita dostať medzi najlepších."

Iveta Radičová, expremiérka: „Vážiť si odbornú, hodnotovú, etickú elitu, a teda mať kvalitné vzdelávanie, mať univerzity, ktoré koncentrujú to najlepšie z najlepšieho."

Klaudia Suchomel Guzová: „Podarilo sa nám skontaktovať s Aničkou, slovenskou študentkou, ktorá momentálne študuje na univerzite v Petrohrade, a tak môže porovnávať."

Anna, slovenská študentka v Petrohrade: „Profesori a študenti sú ako keby v takom bližšom kontakte, vlastne hneď si vymenia čísla na seba. A čo sa týka vlastne vybavenia tej školy, tak nemôžem sa sťažovať."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
vzdelávanie

Tlač