V Archeologickom ústave SAV v Nitre bol deň otvorených dverí

11. 11. 2015

Návštevníci Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre si dnes mohli pozrieť  reštaurovanie historických predmetov, ukážky 3D modelov slovanských obydlí, mamutí zub či rohy z pratura. Počas Dňa otvorených dverí tam prišli nielen študenti archeológie, ale aj nadšenci z radov detí.

Rozhlasová stanica Regina_logo(11. 11. 2015; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17:00; por. 13/13; Jolana Čuláková,  Peter Béreš)

Peter Béreš, moderátor RTVS: „Reštaurovanie historických predmetov, ukážky 3D modelov slovanských obydlí, mamutí zub či rohy z pratura si dnes mohli pozrieť návštevníci v Archeologickom ústave Slovenskej akadémie vied v Nitre. Väčšina boli študenti archeológie, ale deň otvorených dverí potešil aj detských amatérskych nadšencov. Nahrávala Jolana Čuláková."

Jolana Čuláková, redaktorka RTVS: „Pani Šolcová Erika pracuje ako konzervátor a reštaurátor v Archeologickom ústave a teraz tu pracuje so zubnou kefkou."

Erika Šolcová, konzervátorka a reštaurátorka Archeologického ústavu SAV: „Je to najlepšie, pretože je to silónová kefka mäkká, ktorá ten predmet nepoškodí a je dosť hustá na to, aby ho dobre vyčistila."

Jolana Čuláková: „Vyzerá to ako náhrdelník zo železa."

Erika Šolcová: „Je to bronzový nákrčník z doby bronzovej a ja ho teraz začisťujem od hrubej špiny pred konzerváciou samotnou."

Jolana Čuláková: „ On je len vo vode?"

Erika Šolcová: „Teraz je v destilovanej vode a potom nastupuje samotná konzervácia."

Jolana Čuláková: „ Potom čím to konzervujete?"

Erika Šolcová: „Musí sa to zastabilizovať v benzotriazole a potom sa to voskuje včelím voskom, ktorý je najlepší proti poveternostným vplyvom. A toto sú rohy z pratura, ktoré sme spevňovali vodným sklom a toto je zub z mamuta, ktorý takisto sme spevňovali."

Ingrid Palkovičová, technička: „Ingrid Palkovičová, technička. Rohy z pratura, našli sa v Šoporni pri prehlbovaní koryta Váhu."

Jolana Čuláková: „ Videl si už takéto predmety niekedy?"

Návštevník: „Ľudské kosti nie, ale videl som kosti zvierat."

Jolana Čuláková: „Napríklad kde?"

Návštevník: „Na hrade Hrušov. Tam som robil dobrovoľníka. Celá naša trieda pomáhame archeológom tam."

Jolana Čuláková: „ Ako ste sa tam dostali?"

Návštevník: „No my sme z Nitry z Fatranskej. Cez nášho učiteľa geografie a dejepisu."

Učiteľ geografie a dejepisu: „Áno, sú to moji žiaci. Už druhý rok sú súčasťou toho projektu a soboty trávime na hrade Hrušov a je to dôležité začať s nimi keď sú malí a sú veľmi prospešní nielen teda pre ten hrad, ale určite aj pre svoju budúcnosť. Teraz sa vlastne učia pravek, začali sa učiť starovek, učia sa o archeológii a praktické skúsenosti majú. Oni aj reálne pomáhajú pri záchrane.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia, popularizácia vedy a techniky, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač