Víťazi Cena ITAPA 2015

05. 11. 2015

Elektronické identifikačné karty a elektronická matrika, to sú dva víťazné projekty súťaže Ceny ITAPA, ktoré výrazne šetria čas občanov, peniaze štátu a zároveň odbúravajú byrokraciu na úradoch. Cenu Rádia Slovensko - partnera ITAPA získal projekt Elektronické služby Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Vybrať z dvadsiatich piatich prihlásených projektov dvoch víťazov dalo jedenástim členom odbornej poroty poriadne zabrať. Nakoniec sa predsa len zhodli na tom, že v kategórii Nové služby prinesú občanom najväčšie výhody elektronické ID karty. Hoci ich už vlastní viac ako milión Slovákov, stále netušia, akú účinnú "zbraň” majú v rukách pri komunikácii s úradmi. Veď aktivovaný občiansky preukaz s čipom im umožňuje vybaviť online množstvo úradných záležitostí bez zbytočných papierovačiek a chodení na úrady. Jedným z prvých vlastníkov eID karty bol aj zástupca firmy Hewlett Packard Zdenko Böhmer: „Samozrejme, využívam aj služby, ktoré mi eID karta ponúka. Verím, že raz príde čas, keď bude občan používať jedinú kartu, s ktorou sa nielen identifikuje, ale ňou aj zaplatí v banke, zmení si priezvisko na matrike, prepíše auto lebo vybaví prídavky na dieťa.”

Skutočnosť, že sa podarilo elektronicky prepojiť temer tisícku matrík, aby spolu nemuseli komunikovať iba "papierovo”, ocenila porota prvým miestom, udelila ho projektu Elektronizácia služieb matriky v kategórii Zlepšovanie procesov. Dnes už existuje centrálna evidencia s desiatkami miliónov záznamov, do ktorej môžu úradníci vstupovať a poskytovať matričné údaje občanom rýchlo a prakticky odkiaľkoľvek. „Skutočnosť, že porota vybrala spomedzi desiatok projektov práve náš, je pre mňa veľkým zadosťučinením a som rád, že vďaka nášmu projektu uľahčíme a zjednodušíme život občanov aj úradníkov,” povedal na margo ocenenia Csaba Baráth zo spoločnosti Ditec.

Aj tento rok bola v rámci súťaže ITAPA udelená Cena Rádia Slovensko, o ktorej rozhodli poslucháči verejnoprávneho rozhlasu. Sami určili, že najviac užitočnou službou pre nich sú Elektronické služby Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, vďaka ktorým z pohodlia svojho domova - cez počítač - vybavia 39 rôznych služieb v oblasti sociálnych dávok, medzi nimi žiadosť o prídavok na dieťa, pomoc v hmotnej núdzi či príspevok na opatrovanie a mnohé ďalšie - bez toho, aby strávili dlhé hodiny "behaním” po úradoch vyplňovaním množstva formulárov.


Kategória Nové služby:

1. miesto
Implementácia elektronickej identifikačnej karty (eID). Zadávateľ: Ministerstvo vnútra SR, riešiteľ: HEWLETT-PACKARD SLOVAKIA.
2. miesto
Virtuálna registračná pokladnica. Finančné riaditeľstvo SR.
3. miesto
Elektronické služby Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Zadávateľ: MPSVaR SR, riešiteľ: SOFTEC, SEVITECH a IBM.

Špeciálne uznanie

KomposyT- Zadávateľ: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, riešiteľ: M7 a VNET.
Ministerstvo kultúry SR za aktívny prístup, vytrvalé a technicky náročné úsilie pri digitalizácii národného kultúrneho dedičstva.


Kategória Zlepšovanie procesov

1. miesto
Elektronizácia služieb matriky. Zadávateľ: Ministerstvo vnútra SR, riešiteľ: spoločnosť DITEC.
2. miesto
ePobočka. Zadávateľ: Všeobecná zdravotná poisťovňa, riešiteľ: ASSECO CENTRAL EUROPE.
3. miesto:
Elektronické služby monitoringu obvinených a odsúdených osôb (ESMO). Zadávateľ: Ministerstvo spravodlivosti, riešiteľ: ICZ SLOVAKIA.

Špeciálne uznanie


Projekt ITMS2014+. Zadávateľ: Úrad vlády SR , riešiteľ: ATOS IT SOLUTION a AXON PRO.
RESS – Videokonferencie. Zadávateľ: Ministerstvo spravodlivosti SR, riešiteľ: bit-STUDIO a SOITRON.


Mimoriadna cena ITAPA

Elektronické služby spoločných modulov ÚPVS a sprístupových komponentov I. a II. Zadávateľ: Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby SR, riešiteľ: GLOBALTEL.


Cena Rádia Slovensko

Elektornické služby Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Zadávateľ: Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, riešiteľ: SOFTEC, SEVITECH, IBM SLOVENSKO.

Zdroj: PR servis, 4. 11. 2015
http://www.prservis.sk/vitazi-cena-itapa-2015/
http://www.prservis.sk/itapa-vyhrala-elektronicka-matrika-a-elektronicka-id-karta/

(AO)

Kľúčové slová:
informačné a komunikačné technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač