Vyšetrime sa sami

27. 11. 2015

Niektorí ľudia majú väčší strach z návštevy lekára ako zo samotnej choroby, a tak si radšej kúpia domáci test. U nás je evidovaných stodvadsať rôznych druhov.

(24.11.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 17/28; Henrieta Hajtová / Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Otestovať sa doma na choroby, tehotnosť, či napríklad drogy ‑ aj to sa už dnes vďaka domácim testom dá."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Výsledky však nie sú stopercentné a navyše môžu byť skreslené."

Mária Chreneková Pietrová: „A tak sa môže napríklad stať, že pri užívaní antidepresív Vám test ukáže, že ste HIV pozitívny."

Henrieta Hajtová, redaktorka: „Niektorí ľudia majú väčší strach z návštevy lekára ako zo samotnej choroby, a tak si radšej kúpia domáci test. U nás je evidovaných stodvadsať rôznych druhov. Medzi najpredávanejšie domáce testy patrí tehotenský test, ani ten však ženám nedáva stopercentnú istotu. Aby si boli isté, že čakajú dieťa, musia ešte na gynekologickom oddelení podstúpiť celý rad ďalších vyšetrení."

Radmila Sládičeková, gynekologička: „Mala som už aj pacientku, ktorá ho mala pozitívny, a teda výsledok nebol taký, aký si predstavovala. Čo sa týka toho, kedy má pacientka prísť. Ony si ich robia veľmi, veľmi zavčasu. Už teraz je taký zvyk, že len čo dva ‑ tri dni vynechá menštruácia, žena okamžite koná a rieši a prichádza na ultrazvukové vyšetrenie."

Henrieta Hajtová: „Lekári však odporúčajú vyčkať."

Radmila Sládičeková: „Najlepšie je, keď prichádza, až keď jej až také dva týždne mešká tá menštruácia, aby sme niečo videli v tej maternici."

Henrieta Hajtová: „Overiť si domáce vyšetrenie u odborníka platí aj pri ďalších testoch. V lekárňach ich nájdeme mnoho."

Milada Renčová, farmaceutka (preklad z češtiny): „Najväčší záujem je o tehotenské testy, ktoré majú prvenstvo, zároveň ovulačné testy na zistenie možnosti otehotnenia. Zvyšuje sa záujem o CRP test, to je zistenie nutnosti použitia antibiotík. Stále ešte pretrváva záujem o zistenie drogy v moči."

Henrieta Hajtová: „Využívajú ich aj alergici. Kúpiť sa dajú testy na alergiu na prach, srsť, či potraviny. Rovnako na celiakiu, či určenie pohlavia dieťaťa. Domáce testy sa robia z krvi, moču, stolice, vaginálneho steru, či slín. Treba však dodržiavať pravidlá, inak môžete byť nemilo prekvapení."

Július Hodosy, lekár, vedecko‑výskumný pracovník, SAV: „Napríklad pri tom určovaní pohlavia plodu z moču je kritické, aby nebol pohlavný styk nejaký deň ‑ dva odporúčajú výrobcovia, lebo by mohlo dôjsť k falošnej pozitivite chlapca."

Henrieta Hajtová: „Rovnako treba vedieť, aké lieky počas testovania užívate, aby nedošlo k falošnej pozitivite. Napríklad antidepresíva v krvi poukážu na vírus HIV, hoci to nemusí byť pravda. Preto je dobré všetko konzultovať s lekárom."

Július Hodosy: „Ja osobne si myslím, že všetky tieto testy domáce sú svojím spôsobom budúcnosť tej medicíny. Je kriticky dôležité, že ten pacient pristupuje aktívne k svojmu zdraviu a na to aj tieto domáce testy sú veľmi dobré, aj keď nie sú dokonalé."

Henrieta Hajtová: „Pred kúpou akéhokoľvek domáceho testu je najdôležitejšie overiť si jeho originalitu. Zárukou je certifikát zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a rovnako to, že test predávajú v lekárňach."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(AO)

Kľúčové slová:
zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač